Leszek Kalinowski

Zieleń czas poprawić

Pałac w Zatoniu został spalony w 1945 roku. Ruiny jak i park (ma być odnowiony za 8 mln zł) przyciągają nie tylko spacerowiczów. Fot. Mariusz Kapała Pałac w Zatoniu został spalony w 1945 roku. Ruiny jak i park (ma być odnowiony za 8 mln zł) przyciągają nie tylko spacerowiczów.
Leszek Kalinowski

- Trzeba prawdziwie zadbać o zieleń - mówią zielonogórzanie. Miasto w ciągu 2-3 lat chce na nią wydać 50 mln zł. Co się zmieni?

Zieleń to powinna być marka Zielonej Góry - tak uważają mieszkańcy, zarówno tzw. starego, jak i nowego miasta. A przecież mamy się czym chwalić. - Owszem, Palmiarnia to też zieleń. Ba jest tam ponad 150 gatunków roślin z najwyższą, rosnącą pod dachem palmą kanaryjską w Europie - zauważa Krzysztof Gąbczyński, który interesuje się botaniką. - Mamy ogród botaniczny, pomniki przyrody. Jak choćby 800-letni cis, kasztan jadalny, cypryśnik błotny, sosna żółta, platan klonolistny, miłorząb dwuklapowy... Ale przecież nie tylko o to chodzi. Trzeba zadbać o całą zieleń!

- Mamy fajne miejsca, ale zaniedbane. Czas im przywrócić dawną świetność - mówi Izabela Kwiatkowska, studentka UZ.
Zdaniem emerytki Krystyny Paluszak, połączenie miasta z gminą pozwoliło na zyskanie nowych terenów rekreacyjnych. Trzeba o nie zadbać, by wszyscy zielonogórzanie mieli gdzie wypoczywać i zabierać swoich gości. Niech widzą, jak w Zielonej Górze dba się o zieleń. Bo na razie spójnej koncepcji całego, dużego miasta nie ma, jest miszmasz.

O to wszystko ma zadbać zespół specjalistów pod kierunkiem prof. Andrzeja Greinerta z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Przygotował on już „Strategię rozwoju zieleni” , a wcześniej dokonał ewidencji roślin. Zadanie łatwe, bo chodzi przecież o obszar 278,79 km kw., w układzie około 25 km w osi północ-południe i około 15 km w osi wschód-zachód.

Ogólne kierunki zostały wytyczone. Zieleń w mieście musi być spójna, trzeba uwzględnić też potrzeby mieszkańców i rozwój miasta. No i najważniejsze - pozyskać pieniądze na inwestycje związane z zielenią.

Co zatem zamierza zrobić miasto w najbliższych latach? Z rewitalizacji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych miasto chce m.in. odnowić w pierwszym projekcie trzy parki: Tysiąclecia, Winny oraz Dolinę Gęśnika. Koszt tego zadania oszacowano na około 20 mln zł. A ma być wykonane w 2017 roku.

Na kolejny rok natomiast zaplanowano do rewitalizacji - w ramach drugiego projektu z ZIT - Wzgórza Piastowskie. W tym przypadku także będzie trzeba wydać około 20 mln zł.

Jak dodaje wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk, także w ramach ZIT 18 mln zł miasto zamierza przeznaczyć na parki w Ochli, Starym Kisielinie i Kiełpinie, Las Odrzański, parki przy ulicach: Sowińskiego i Partyzantów, skwery przy ul. Orkana, Lechitów i Salomei, Park Poetów, rezerwat Zimna Woda.

Natomiast z Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) w ramach wspólnego projektu Zielonej Góry i Cottbus miasto chce odnowić park w Zatoniu. Kosztować to będzie około 8 mln zł (Niemcy wykonają zaś kolejny etap modernizacji parku w Branitz - około 10 mln zł).

- Z centralnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIŚ) chcemy pozyskać 4 miliony złotych na zieleń przyuliczną - informuje K. Kaliszuk. - Zamierzamy zacząć od pasów zieleni przy alei Wojska Polskiego, al. Konstytucji 3 Maja oraz ul. Dąbrówki. To są plany na najbliższe 2-3 lata, łącznie na 50 mln zł. W dalszych latach będą kolejne projekty i kolejne zmiany zieleni w mieście.

A co Państwo myślicie na temat tych planów? Co i jak powinno być jeszcze zrobione, by Zielona Góra słynęła nie tylko w kraju ze wspaniałej zieleni, o którą potrafimy zadbać?

Czekamy na opinie naszych Czytelników

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.