Zielona Góra. Stary poniemiecki cmentarz w Janach to urokliwe miejsce. Mieszkańcy zadbali, aby nekropolia nie popadła w ruinę

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała / GL
Maciej Dobrowolski

Zielona Góra. Stary poniemiecki cmentarz w Janach to urokliwe miejsce. Mieszkańcy zadbali, aby nekropolia nie popadła w ruinę

Maciej Dobrowolski

W Lubuskiem mamy wiele starych cmentarzy. Często znajdują się w lasach, zapomniane i zaniedbane. Ten zlokalizowany w Janach mieszkańcy uratowali przed popadnięciem w całkowitą ruinę. Warto go odwiedzić będąc w pobliżu, bowiem pomimo swojego przeznaczenia, jest to urokliwe miejsce.

Stary cmentarz w Janach

Cmentarz znajduje się w lesie tuż przy drodze prowadzącej do obecnej dzielnicy Zielonej Góry. Nekropolia na co dzień wygląda na uporządkowaną, widać, że okoliczni mieszkańcy dbają o to miejsce. Przy grobach zmarłych pojawiają się znicze, nie znajdziemy tutaj walających się śmieci. Warto też wiedzieć, że ba cmentarzu w Janach pochowano mieszkańców Janów (niem. Janny) narodowości niemieckiej o ewangelickiej przynależności wyznaniowej, którzy żyli w okolicy w latach 1815 - 1945. Dziś to miejsce wygląda niemal magicznie.

Dawniej Jany były miejscem obronnym. Z tego powodu w okolicy można napotkać na pozostałości niemieckich bunkrów i okopów. Kiedy władze rosyjskie zakazały luteranizmu do kaplicy w Janach na nabożeństwa, przyjeżdżali okoliczni protestanci z Zawady, Przytoku, Nowego i Starego Kisielina.

Maciej Dobrowolski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.