ZIELONA GÓRA: Szpital może liczyć na pomoc darczyńców i... studentów

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

ZIELONA GÓRA: Szpital może liczyć na pomoc darczyńców i... studentów

Leszek Kalinowski

Kolejne dobre wieści w przedświątecznym okresie. Tym razem św. Mikołajem została Fundacja DKMS z Warszawy, która przekaże 1,2 mln zł na wyposażenie klinicznego oddziału onkologii dziecięcej. A studenci medycyny już zapraszają na bieg i mecz charytatywny na rzecz szpitala.

Prezes Szpitala Uniwersyteckiego dr Marek Działoszyński poinformował wczoraj o podpisanej umowie z Fundacją DKMS z Warszawy na przekazanie darowizny na zakup wyposażenia 12-łóżkowego klinicznego oddziału onkologii dziecięcej, który będzie się zajmować diagnostyką i terapią dzieci z chorobami układu krwiotwórczego oraz nowotworowymi. Oddział ten powstanie w strukturach Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Jego otwarcie zaplanowano w 2021 roku.

- Kompleksowa diagnostyka oraz leczenie dzieci z chorobami nowotworowymi oraz ciężkimi zaburzeniami układu krwiotwórczego aktualnie nie są możliwe w żadnej lubuskiej placówce - twierdzi dr hab. n. med. Ewa Gorczyńska, konsultant wojewódzki ds. onkologii i hematologii dziecięcej, dzięki której wsparciu udało się uzyskać pomoc Fundacji DKMS. - Pacjenci kierowani są do ośrodków onkohematologii dziecięcej w Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie, Warszawie. Znaczna odległość tych ośrodków od miejsca zamieszkania chorych dzieci stwarza sytuacje uciążliwe, czasami zagrażające życiu i zdrowiu.

Jak tłumaczy prezes Działoszyński w ramach przekazanej kwoty planuje się zakupić zarówno aparaturę medyczną, jak i wyposażenie oddziału, w tym m.in. aparat USG z możliwością badań dopplerowskich, aparat EKG, centralny system monitorowania pacjenta na minimum cztery stanowiska, kardiomonitory, pulsoksymetry, pompy strzykawkowe, objętościowe, komorę laminarną do przygotowywania leków, a także łóżka czy rozkładane fotele.

Powstające Centrum Zdrowia Matki i Dziecka wesprzeć chcą też inni. Zbiórkę pieniędzy na wyposażenie prowadzi stowarzyszenie „Warto jest pomagać”, które wspierają Centrum Metamorfoz, Everest Fitness i CrossFit 8K48. Do tej pory uzbierano około 59 tysięcy złotych.
Pomoc deklaruje także Fundacja Innowacyjny Klub Rodzica z Zielonej Góry, która obiecuje wyposażenie świetlic oraz sal rekreacyjnych. Profesjonalną salę gamingową ufunduje Domator 24.com, a karetkę wraz z wyposażeniem na potrzeby CZMiDz zakupią ze swoich funduszy koła łowieckie.

Także wczoraj na specjalnie zwołanej konferencji prasowej studenci medycyny deklarowali swoją pomoc zielonogórskiej onkologii. Zapowiedzieli organizację I Lubuskiego Dnia Onkologii (30 maja 2020). Jak mówią Jakub Szczepański - przewodniczący Koła Naukowego Onkologii Klinicznej Collegium Medicum UZ oraz Karina Topczyłko - przewodnicząca SKN Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Collegium Medicum UZ w jego ramach zorganizowany zostanie II Wielki Bieg Pokonać Raka, mecz politycy, urzędnicy kontra pracownicy szpitala. Odbędą się też otwarte wykłady m.in. na temat profilaktyki. Bo jak mówi dr n. med. Marek Szwiec - ordynator Klinicznego Oddziały Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego, wiele zależy od naszego stylu życia, naszych nawyków itd. Zysk z wpisowego na bieg i biletów na mecz zostanie przekazany onkologii. Temu oddziałowi pomaga też Ruch ds. Zrównoważonego Rozwoju Klinicznego Oddziału Onkologii, na którego czele stanął Edward Sobański (m.in. klimatyzacja na oddziale).

Leszek Kalinowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.