Rajmund Wełnic

Zielone światło dla budowy obwodnicy Szczecinka

Na razie jedynymi łopatami wbitymi w ziemię na placu budowy obwodnicy Szczecinka są te wbite przez archeologów - zdjęcia z jesieni minionego roku wykonane Fot. Rajmund Wełnic Na razie jedynymi łopatami wbitymi w ziemię na placu budowy obwodnicy Szczecinka są te wbite przez archeologów - zdjęcia z jesieni minionego roku wykonane koło Miękowa
Rajmund Wełnic

Z małym poślizgiem - ale już jest - pozwolenie na budowę szczecineckiej obwodnicy. Roboty powinny się zacząć lada tydzień.

Minęła właśnie połowa marca, na wiele placów budów wrócili już dawno po zimowej przerwie wykonawcy, a prace przy obwodnicy Szczecinka jeszcze się nie rozpoczęły. Zapewne rozpoczną się na przełomie marca i kwietnia, bo wojewoda w tym tygodniu (czyli z małym poślizgiem) wydał Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej. Choć szkoda tych kilku tygodni, bo pogoda naprawdę w tym roku sprzyja budowlańcom.

Drogowcy z GDDKiA uspokajają

Powodów do niepokojów nie widzą jednak sami drogowcy, bo ZRiD ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Jak informuje Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad: - Zakończyło się postępowanie prowadzone przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska i czekaliśmy na wydanie postanowienia RDOŚ w sprawie ponownej oceny oddziaływania na środowisko. Postanowienie zostało właśnie wydane, Urząd Wojewódzki też już wydał decyzję.

- Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności, w związku z tym bezpośrednio po jej wydaniu wykonawca będzie mógł przystąpić do robót budowlanych - dodaje Mateusz Grzeszczuk.

Szkoda jednak tych paru tygodni, bo już od kilku tygodni prace mogły być prowadzone, skoro pozwalała na to pogoda. Umowę z wykonawcą obwodnicy podpisano bowiem w listopadzie 2015 roku.

- Realizacja zadania potrwa 34 miesiące, w tym 15 miesięcy jest przewidziane na prace projektowe i uzyskanie decyzji Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej - mówił nam wtedy Mateusz Grzeszczuk. Czyli w lutym tego roku Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej powinno już być wydane.

- Z czasu trwania robót będą wyłączone okresy zimowe od 15 grudnia do 15 marca, planujemy więc, że budowa drogi zostanie ukończona w kwietniu 2019 roku - mówił nasz rozmówca przy okazji podpisywania kontraktu.

Nadgonią terminy w lecie?

Opóźnienie nie jest na razie duże, łatwo je nadgonić, ale zegar już tyka. Wykonawca - konsorcjum firm Eurovia i Warbud - biuro w Szczecinku przy ulicy 1 Maja otworzył już w lecie zeszłego roku.

Przypomnijmy, że za 322,817 miliony zł zbuduje on 12-kilometrową obwodnicę miasta w ciągu drogi krajowej nr 11 - od Turowa na południu do wylotu na Koszalin na północy. Aby uzmysłowić sobie kwotę, jaką GDDKiA przeznacza na to zadanie, wystarczy ją zestawić z wydatkami Szczecinka na inwestycje.

To zwykle w granicach kilkunastu, czasami ponad 20 mln zł w skali roku. Czyli to mniej więcej 20-letnie wydatki inwestycyjne całego miasta i do tego do przerobienia w dwa sezony budowlane!

Obwodnica Szczecinka będzie wykonana w standardzie drogi ekspresowej z dwiema jezdniami po dwa pasy ruchu każda. Powstaną dwa węzły drogowe umożliwiające zjazd do Szczecinka, wiadukty, mosty, estakady, drogi dojazdowe, ekrany dźwiękochłonne i przejścia dla zwierząt.

Rajmund Wełnic

Z lokalną prasą - najpierw Głosem Pomorza, a następnie Głosem Koszalińskim - jestem związany od 1995 roku. Do redacji trafiłem niemal prosto po studiach. Mam to szczęście, że mogę pisać o swoich pięknych rodzinnych stronach - Szczecinku i powiecie szczecineckim. Szczęśliwie żonaty z Martyną, jakżeby inaczej - mieszkanka Szczecinka. Wolny czas "pożerają" mi obecnie pociechy (Zuzia, 2009) i Felek (2015). Zaciekły kibic piłkarski.


Mieszkaniec Szczecinka od urodzenia, z tym miastem związany razem z rodziną na dobre i złe. Pisałem o Szczecinku i powiecie szczecineckim w Głosie Pomorza, a obecnie w Głosie Koszalińskim, naszym dodatku Głosie Szczecinka oraz na portalach gk24.pl i szczecinek.naszemiasto.pl Z wykształcenia i zamiłowania historyk, więc dzieje regionalne zajmują dużo miejsca w mojej działalności. Cenię sobie interakcje i współpracę z Czytelnikami, którzy współtworzą nasz portal. Piszę dla Nich, z Nimi i o Nich

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.