Zielono nam, czyli las lub park na wyciągnięcie ręki mieszkańców naszych miast

Czytaj dalej
Fot. Marek Weckwerth
Marek Weckwerth

Zielono nam, czyli las lub park na wyciągnięcie ręki mieszkańców naszych miast

Marek Weckwerth

Są w Polsce duże miasta, w których większość mieszkańców ma park lub las dosłownie na wyciągnięcie ręki. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie najłatwiej można pogodzić wielkomiejskie życie z bliskością natury. Tak jest m.in. w Bydgoszczy i Toruniu.

- Las w dużym mieście brzmi abstrakcyjnie? Pewnie mało kto zdaje sobie sprawę, że nawet w największych miastach lasy często zajmują większą powierzchnię niż tereny zurbanizowane – wyjaśnia Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl.

Drzewa szumią w naszych miastach

Z danych Geoportal.gov.pl wynika, że wśród miast wojewódzkich najbardziej zalesionymi są Zielona Góra (55 proc.) i Katowice (43). Bydgoszcz jest trzecia (30), a Toruń czwarty (27).

Wśród miast wojewódzkich najbardziej zalesionymi są Zielona Góra i Katowice. Bydgoszcz jest trzecia, a Toruń czwarty - tak wynika z danych Geoportal.gov.pl

W rzeczywistości udział zieleni w powierzchni miast jest znacznie większy. Zieleń w miastach pomaga zmniejszyć intensywność miejskiej wyspy ciepła, spowalnia spływ wody opadowej, pozwala na redukcję z powietrza szkodliwych gazów, przyczynia się do produkcji tlenu. Tereny zielone redukują stres, przyczyniając się do zmniejszenia ryzyka depresji. Dodatkowo, zieleń miejska sprzyja uprawianiu sportu oraz rekreacji, co ma ogromny wpływ na zdrowie psychofizyczne.

Czytaj więcej w pełnej wersji artykułu.

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Weckwerth

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.