Zielony Budżet w Katowicach. Mieszkańcy od dawna stawiają na ekologiczne projekty

Czytaj dalej
Fot. mat. prasowe UM Katowice
Monika Krężel

Zielony Budżet w Katowicach. Mieszkańcy od dawna stawiają na ekologiczne projekty

Monika Krężel

Znamy już wyniki drugiej edycji Zielonego Budżetu w Katowicach. W mieście zrealizowanych zostanie 89 projektów. Mieszkańcy chcą mieć zieleń w dzielnicach. I pamiętają o wsparciu dla zwierząt.

W ramach Zielonego Budżetu mieszkańcy mogli zgłaszać projekty z zakresu szeroko pojętej ekologii i ochrony środowiska. Podobnie jak w przypadku budżetu obywatelskiego, projekty były najpierw weryfikowane od strony formalnej i merytorycznej. - W ostatnim etapie, jako Zespół Oceniający, wskazaliśmy 89 zadań, które najlepiej wpisują się w „zielony” rozwój naszego miasta. W związku z tym, że ich łączna wartość przekroczyła dostępną pulę środków zarekomendowaliśmy powtórną analizę kosztorysów i zakresu prac, by jak najwięcej pomysłów mieszkańców zostało zrealizowanych. Prezydent przychylił się do naszej propozycji - mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

W skład Zespołu Oceniającego weszli także specjaliści z Zakładu Zieleni Miejskiej oraz przedstawiciele tych komórek urzędu i jednostek, które oceniały zadania na etapie weryfikacji merytorycznej. Przedstawicielami strony społecznej byli dr hab. Edyta Sierka (Uniwersytet Śląski), dr hab. inż. arch. Krzysztof Rostański (Politechnika Śląska) oraz Natalia Szyszko - prezes Stowarzyszenia Kurka Wodna.

- Katowice stają się coraz bardziej zielone, a duża w tym zasługa mieszkańców, którzy zgłaszają swoje pomysły do Zielonego Budżetu. Już pierwsza edycja pokazała, czego katowiczanie potrzebują w swoim najbliższym otoczeniu. Jeszcze większa liczba zgłoszeń oraz zróżnicowanie projektów w tym roku pokazuje, że to ważne narzędzie do wprowadzenia zmian w zakresie zazielenienia dzielnic, ale też edukacji ekologicznej - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Biorąc pod uwagę wyniki prac Zespołu Oceniającego i jego rekomendacje, postanowiłem przychylić się do propozycji zwiększenia liczby zadań, które zostaną wpisane do projektu budżetu miasta na przyszły rok. Przeanalizowaliśmy raz jeszcze kosztorysy i zakres zadań pod kątem możliwości ich wykonania. W przyszłym roku zrealizujemy aż 89 propozycji, które w najlepszy sposób wpisują się w proekologiczny rozwój naszego miast.

Wśród zadań wybranych z propozycji mieszkańców znalazły się m.in.: odtworzenie zieleni wokół Małego Stawu w Parku im. Tadeusza Kościuszki, utworzenie zielonego skweru na osiedlu Kokociniec, powstanie łąk kwietnych w Podlesiu czy Osiedlu Tysiąclecia. Mieszkańcy poszczególnych dzielnic oraz miasta będą mogli również skorzystać z Dzielnicowego i Katowickiego Banku Drzew, mającego na celu rozdysponowanie sadzonek drzew do zazielenienia swojej okolicy. Zadania o takim charakterze zostały wybrane dla Śródmieścia, Koszutki, Dąbrówki Małej, Janowa-Nikiszowca, Murcek i Kostuchny.

Poza zazielenieniem miasta katowiczanie zgłosili propozycje, których realizacja oznacza wsparcie dla zwierząt. Wśród projektów wybranych do realizacji znalazły się: montaż budek lęgowych i karmników w Zarzeczu, postawienie domku dla dzikich pszczół na łące w Parku Bolina czy domki dla jeży rozlokowane na zielonych terenach Wełnowca-Józefowca.

Monika Krężel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.