Materiał informacyjny

Zielony kierunek architektury i budownictwa

Zielony kierunek architektury i budownictwa
Materiał informacyjny

Podobnie jak przed rokiem pod koniec stycznia (26 - 29.01) do Katowic zjechały się znane osobistości świata architektury i designu, które w trakcie 4DD dyskutowały na temat najnowszych trendów. Prelegenci po raz kolejny zwracali uwagę na ekologiczne aspekty branży budownictwa.

Jednym z ważniejszych tematów tegorocznej edycji 4 Design Days było zrównoważone projektowanie. Organizatorzy na agendzie umieścili wiele paneli o tematyce zielonego rozwoju, ekologii, dbania o środowisko i świadomości klimatycznej.

– Dziś całe społeczeństwa muszą sobie uświadomić, jakie koszty trzeba ponieść, aby dostosować się do realiów świata w cieniu katastrofy ekologicznej. Kosztem może być np. czas: pójdę piechotą, zamiast podróży samochodem – mówił Tomasz Borowiak z MODO Architektura.

Thomas Fagernes, architekt w Nordic + KJ-A zaznaczył, że zrównoważony rozwój to nie tylko natura i surowce, ale również styl życia i interakcje.

– Musimy pamiętać o tym, że budynek będzie miał drugie życie. On musi być elastyczny, adaptowalny do innej funkcji. Nie możemy myśleć wyłącznie na "tu i teraz". Musimy patrzeć w przyszłość i widzieć kolejną odsłonę. Szukajmy materiałów, które można poddać recyklingowi i nowej adaptacji – dodał Fagernes. 

Jednym z wniosków 4DD było stwierdzenie, że budowa złych budynków, z których nikt nie będzie korzystał, jest nie tylko niepotrzebna, ale jest też ciosem dla miasta i środowiska. Podkreślono także istotę dbania o obiekty już wybudowane.

– Jestem za tym, aby podnosić jakość istniejących budynków. Musimy nauczyć się traktować je trochę jak zabytki, a wiedza związana z konserwacją starych obiektów musi być transferowana, gdzie tylko się da – stwierdziła Monika Kropiwnicka, architektka wnętrz w KOBO design. 

– Na szczęście nauczyliśmy się mierzyć to, czy budynek jest zdrowy i czy nadaje się do rewitalizacji, czy też nie. Nie możemy zapominać, że ekonomia to również część sustainability – podkreśliła Marta Sękulska-Wrońska, architektka WXCA. 

Bardzo obszernie o obecności dwutlenku węgla w przestrzeni budowlanej wypowiedział się Marcin Walewski, ekspert Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

– Wszyscy powoli uczymy się tej nowej rzeczywistości. CO2 i jego ekwiwalent to nowa waluta i nią będziemy się rozliczać w budownictwie. Wiemy, że mamy redukować ślad węglowy, ale nie wiemy jeszcze niestety, do jakiego poziomu. Każdy z nas szuka equilibrium – powiedział Walewski. – Chcemy budować w sposób rozsądny. Musimy prześwietlać budynki jak rentgen, umieć policzyć wszystkie ich parametry, które przekładają się na konkretną wartość rynkową. Dużą możliwość w kontekście redukcji emisji CO2 do atmosfery daje deweloperowi wynajem mieszkań. Jeden właściciel może lepiej zarządzać pewnymi parametrami – stwierdził.

Walewski dodał także, że coraz częściej będziemy myśleć o tym, aby zapłacić niskie rachunki za gaz, prąd i ciepło, zwrócił uwagę, że to już się dzieje.

Nie zabrakło jednak głosów, które podkreślały problematykę budownictwa w chwilach wahań na rynku.

– Niestety kompromisy w konflikcie "budować czy nie budować, burzyć czy nie burzyć" mogą wydarzyć się tylko w czasach prosperity. W momencie zachwiań rynkowych każdy będzie wybierał opcję bardziej opłacalną – uznał Maciej Janczyk z pracowni Q2 Studio.

Kolejnym wątkiem dyskusji było odpowiedzialne i przemślane budownictwo, które wymaga współpracy.

– Musimy się nauczyć współpracować w oparciu o wrażliwość na potrzeby różnych grup społecznych, a także mieć z tyłu głowy, że wszystko co robimy, będzie mieć swoje konsekwencje w czasach, gdy nasze dzieci i wnuki będą dojrzałymi ludźmi. Ta przyszłość musi być w sumieniu każdego z nas – zaznaczyła Marta Sękulska-Wrońska.

Wtórowali jej w tym Maciej Janczyk, mówiąc, że “Odpowiedzialność to klucz to udanego jutra” oraz architekt Tomasz Borowiak, który podsumował dyskusję.

– Obiekty, które stawiamy dziś, muszą odpowiadać na funkcję, która może się w nich pojawić za kilkanaście, kilkadziesiąt lat. Dodatkowo społeczeństwo włączy się do decydowania o tym, co ma się znaleźć w środku obiektu – zakończył Borowiak. 

Podczas 4 Design Days toczone były także dyskusje dotyczące recyklingu w designie. Uczestniczące w nich osoby dowiedziały się jak produkować i projektować materiały wykończeniowe, meble i dodatki z myślą o ograniczaniu konsumpcji surowców.

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.