Ziemia w regionie wciąż droga [infografika]

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Matusik
Lucyna Talaśka-Klich

Ziemia w regionie wciąż droga [infografika]

Lucyna Talaśka-Klich

Grunty rolne na Kujawach i Pomorzu nadal należą do najdroższych w kraju. Głód ziemi trwa.

- Miałem nadzieję, że ustawa odcinająca spekulantów od gruntów rolnych wreszcie obniży ceny ziemi, ale to gospodarze sami podbijają stawki! - denerwuje się rolnik z powiatu inowrocławskiego.

- Ustawa nie miała wpływu na ceny ziemi - twierdzi Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej, który dodaje, że w jego okolicy, (gospodaruje w powiecie żnińskim) wzrostów cen nie widać.

Jednak średnia w województwie kujawsko-pomorskim znowu wzrosła. Ponad 55 tys. złotych - tyle ogółem kosztował hektar gruntu ornego (w Kujawsko-Pomorskiem) w drugim kwartale 2016. We wcześniejszym kwartale ta średnia była o ponad półtora tys. zł niższa (szczegóły w infografice). Takie dane podała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa powołując się na dane GUS. I te informacje (o średnich cenach gruntów ornych ) są wykorzystywane przez banki udzielające kredytów np. na zakup użytków rolnych.Create bar charts

- Niestety, państwowa ziemia też jest droga - dodaje rolnik z powiatu inowrocławskiego.

W 2015 r. bydgoski oddział Agencji Nieruchomości Rolnych sprzedał ponad 5 tys. hektarów i uzyskał średnią cenę - 41,3 tys. zł/ha. W I kwartale br. ta średnia wzrosła do 52,3 tys. zł/ha, ale w II kwartale spadła do 39,8 tys. zł/ha.

Zdaniem Adama Koca, z-cy kier. Sekcji Gospodarowania Zasobem ANR w Bydgoszczy, takie ceny (szczególnie w I kwartale) to wynik wstrzymania sprzedaży nieruchomości rolnych: - Oferowane były głównie nieruchomości o charakterze nierolnym.

Np. za grunty położone w Pikutkowie, gm. Brześć Kujawski, położone przy autostradzie A1, w strefie przemysłowej, uzyskano ponad 368 tys. zł/ha. W II kwartale sfinalizowano transakcje sprzedaży nieruchomości rolnych, które były rozpoczęte w 2015 roku i zostały przeanalizowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Transakcje z II kwartału pokazują, że ceny stabilizują się w granicach 40 tys. zł/ha - dodaje Adam Koc.- Wysoki poziom cen za grunty rolne podyktowany jest znacznym głodem ziemi wśród rolników Pomorza i Kujaw. Przypominamy, że obecnie podstawową formą zagospodarowania nieruchomości rolnych będących własnością Skarbu Państwa są wieloletnie dzierżawy. Aby te potrzeby rolników, choć w jakimś stopniu zaspokoić, planujemy w 2016 wydzierżawić ponad 1,5 tys. ha. Zgodnie z ustawą możliwa jest również sprzedaż nieruchomości rolnych o powierzchni do 2 ha.

Lucyna Talaśka-Klich

Kieruję wspaniałym zespołem dziennikarzy, którzy rozkłada gospodarkę na czynniki pierwsze i tłumaczy Czytelnikom w jaki sposób ekonomia wpływa na życie przeciętnego Kowalskiego. Moim konikiem jest rolnictwo. Konie także są moją pasją, szczególnie huculskie i rasy wielkopolskiej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.