Złość Nawałki i szarża „Kuby” [zdjęcia, wideo]

Czytaj dalej
Fot. Damian Kosciesza
Michał Pasdsa

Złość Nawałki i szarża „Kuby” [zdjęcia, wideo]

Michał Pasdsa

W meczu z Ukrainą Adam Nawałka oszczędzał piłkarzy zagrożonych wykartkowaniem. O ćwierćfinał mistrzostw Europy zagramy w sobotę w St. Etienne ze Szwajcarią (godz. 15.00).

W porównaniu z meczem z Niemcami Adam Nawałka wystawił na Ukraińców mocno przebudowaną jedenastkę. Na ławce rezerwowych zostali posadzeni Łukasz Piszczek, Jakub Błaszczykowski, Krzysztof Mączyński i Kamil Grosicki. Selekcjoner biało-czerwonych dał w ten sposób jasno do zrozumienia, że w głowie rozgrywa już także spotkanie 1/8 i nie chciał przed nim stracić - z powodu żółtych kartek - zawodników, którzy mają już na koncie takie ostrzeżenie.

Ukraińcy, bez szans na awans z grupy i podzieleni wewnętrznie, w zespole których poglądy polityczne odgrywają w ostatnim czasie większą rolę niż realizacja taktyki, dokonali aż pięciu zmian. Selekcjoner Michajło Fomienko , prowadząc kadrę naszych współorganizatorów Euro 2012 po raz ostatni w karierze podkreślał jednak, że ten pożegnalny mecz powinien być inny niż poprzednie, bo trzeba pokazać narodowi, że jego reprezentacja nie przyjechała do Francji w roli chłopców do bicia.

Ta górnolotna motywacja trafiła drużynie do przekonania. Ukraińcy podjęli walkę, sprawdzając przy okazji wytrzymałość koszulek polskich zawodników (zdały test) i obnażyli słabość zestawienia pozbawionego podstawowych zawodników. Każdy ze zmienników popełniał błędy, które napędzały rywali i podnosiły ciśnienie nie tylko Łukaszowi Fabiańskiemu, ale przede wszystkim samemu Nawałce. Selekcjoner po raz pierwszy w tych mistrzostwach wyglądał na mocno zirytowanego, natomiast kibice zza naszej wschodniej granicy mieli całkiem sporo powodów do satysfakcji.

Nawiasem mówiąc: chociaż wypełnili zaledwie ćwierć stadionu, bo wielu z nich swoje bilety sprzedało pod stadionem Polakom (ceny od 20 euro) to byli w stanie przebić się z dopingiem przez trzykrotnie liczniejszych fanów znad Wisły.

Wracając jednak do meczu. Swoje trzy grosze do bilansu gry biało-czerwonych w pierwszej połowie dołożył jednak również ich kapitan. Robert Lewandowski już w trzeciej minucie znalazł się w idealnej sytuacji, ale z kilku metrów w ogóle nie trafił w bramkę, dolewając tym samym oliwy do tlących się już wcześniej porównań z dyspozycją strzelecką Cristiano Ronaldo.

Na szczęście dla Polaków na środku obrony Kamil Glik i - przede wszystkim - Michał Pazdan pracowali za całą formację defensywną, której boki, na tle świetnych ukraińskich skrzydłowych, były dziurawe jak szwajcarski ser, z czego Helweci - naszymi rywalami w 1/8 - na pewno wyciągną wnioski.

Już po kwadransie Nawałka próbował ratować sytuację dokonując roszad przed Arturem Jędrzejczykiem i posyłając tam zamiennie Bartosza Kapustkę i Arkadiusza Milika, ale Andrij Jarmolenko sprawiał wrażenie, że jest mu wszystko jedno, kto staje na mu drodze. Zarówno on, jak i Jewhen Konoplianka, który płaskim strzałem sprawdził wytrzymałość bocznej siatki, nie zdołali jednak pokonać Fabiańskiego.

Po półgodzinie gry sytuację uspokoiła też wiadomość z Paryża, gdzie Niemcy objęli prowadzenie, znacznie zmniejszając możliwość opadnięcia Polski na trzecie miejsce w tabeli i związane z tym oczekiwanie na definitywny awans.


Polska pokonała Ukrainę 1:0 i zajęła drugie miejsce w grupie. W 1/8 finału zagra ze Szwajcarią.

Brakowało nam trochę spokoju w rozegraniu i dlatego Ukraina w tej pierwszej połowie doprowadzała do groźnych sytuacjach - komentował Michał Pazdan.

W przerwie ofiarą niezadowolenia selekcjonera padł Piotr Zieliński, którego zmienił Błaszczykowski. Skrzydłowemu Fiorentiny przypadła rola koła zamachowego poczynań ofensywnych, ale on sam postanowił przekroczyć te ramy i w 54. minucie zatańczył z obrońcami rywali, kończąc ten spektakl kapitalnym strzałem pod poprzeczkę.

- Strzeliłem gola, ale całe drużyna zapracowała na wygraną w tym spotkaniu - mówił Błaszczykowski. - Nie graliśmy może wielkiego spotkania, ale wygraliśmy ten mecz i tylko to się liczy. Dobre drużyny cechuje to, że gdy mają słabszy dzień, potrafią wygrywać. Teraz mamy cztery dni na regenerację, Szwajcaria dwa dni więcej, ale jesteśmy dobrze przygotowani fizycznie.

Polacy błyskawicznie spróbowali dobić zranionych Ukraińców, jednak Kapustka zamiast podwyższyć wynik umieścił piłkę po niewłaściwej stronie siatki. Zawodnik Cracovii jeszcze większą pomyłkę popełnił jednak faulując na połowie rywali Jermolenkę i w ten sposób eliminując się z gry w kolejnym meczu.

Do 1/8 Polacy awansowali z dwoma strzelonymi golami, ale też z zerem po stronie strat. A biorąc pod uwagę to, co działo się w pierwszej połowie meczu z Ukrainą, trzeba to uznać za duży plus.

Michał Pasdsa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.