Zmiany dla nowych kierowców. Kursanci chcą zdążyć przed 4 czerwca

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Patryk Drabek

Zmiany dla nowych kierowców. Kursanci chcą zdążyć przed 4 czerwca

Patryk Drabek

Nowe obostrzenia, które mają wejść w życie w czerwcu, spędzają sen z powiek kursantów, chociaż nie są związane z egzaminem. Zmiany dotyczą tego, co będzie się działo, gdy osoba dostanie już prawo jazdy.

Izabela Labus z Bytomia 24 stycznia zdała egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B. Na pewno nie obejmą jej zatem nowe przepisy, które mają wejść w życie 4 czerwca tego roku.

- Plan był taki, by zdać egzamin do końca maja, ze względu na zbliżające się zmiany. Moim zdaniem, niektóre proponowane przepisy są dobre, inne beznadziejne. Na szczęście, udało mi się zdać za drugim razem - cieszy się mieszkanka Bytomia.

Dlaczego wielu osobom zależy na tym, by zdać jeszcze na starych zasadach?

W przypadku wydania prawa jazdy kategorii B już po 4 czerwca, nowych kierowców czeka prawdziwa droga przez mękę. Chodzi przede wszystkim o dwuletni okres próbny, który rozpoczyna się w dniu wydania dokumentu.

Pomiędzy 4. a 8. miesiącem taki kierowca będzie musiał wziąć udział w dwugodzinnym kursie doszkalającym, który odbędzie się w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego.

To jednak nie wszystko. W tym samym czasie (pomiędzy 4. a 8. miesiącem okresu próbnego - dop. red.) trzeba będzie także odwiedzić ośrodek doskonalenia techniki jazdy i zaliczyć godzinne szkolenie praktyczne.

Kurs doszkalający oraz szkolenie praktyczne będą płatne i zgodnie z przepisami, mają w sumie kosztować nie więcej niż 300 złotych. Gdy nowy kierowca zaliczy kurs i szkolenie, będzie musiał przedstawić zaświadczenia organowi, który wydał prawo jazdy, a więc np. staroście.

Jeśli kierowca nie zaliczy kursu i szkolenia, to prawo jazdy zostanie zatrzymane do momentu, w którym starosta otrzyma wymagane dokumenty.

Nowicjusze, którzy wsiądą za kierownicę, będą rozpoznawalni na drogach. Przez osiem miesięcy od chwili wydania dokumentu muszą bowiem jeździć z tzw. zielonym listkiem (nalepka z symbolem liścia), który znajdzie się zarówno z przodu, jak i z tyłu samochodu. Istotne jest to, że przez osiem miesięcy nie można prowadzić auta, które nie jest w ten sposób oznakowane.

Wprowadzono także zupełnie inne limity prędkości.

Początkujący kierowcy nie będą mogli przekraczać prędkości 50 km na godz. w obszarze zabudowanym, 80 km na godz. poza takim obszarem oraz 100 km na godz., gdy będą korzystać z autostrady lub dwujezdniowej drogi ekspresowej.

Limity muszą być ściśle przestrzegane, nawet jeśli znaki drogowe będą pozwalały jechać szybciej.

W materiale:

 • Po 4 czerwca, nowych kierowców czeka dwuletni okres próbny
 • Dwugodzinny kurs doszkalający - konieczny?
 • Godzinne szkolenie praktyczne - kiedy?
Pozostało jeszcze 49% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Patryk Drabek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.