Znajomość języków obcych daje większe możliwości

Czytaj dalej
Fot. I SLO w Białymstoku
Paweł Kamiński

Znajomość języków obcych daje większe możliwości

Paweł Kamiński

Kompetencje językowe, w czasach kiedy bez problemu możemy podróżować po świecie, są niezwykle przydatne. Dzięki nim z łatwością dogadamy się będąc poza granicami kraju, ale też jesteśmy bardziej konkurencyjni na rynku pracy.

Naukę języków obcych warto rozpocząć jak najwcześniej i zadbać o to, by była ona na jak najwyższym poziomie. Jeżeli już posiadamy pewną wiedzę i umiejętności, możemy zawsze je podszlifować, ponieważ na naukę nigdy nie jest za późno!
Jako że języki obce mają ogromny wpływ na dorosłe życie, szczególny nacisk na ich zgłębianie powinni położyć uczniowie szkół średnich. A to dlatego, że wybrany język będą zdawać na maturze, a poza tym nie wiedzą jeszcze jak będzie wyglądała ich przyszłość.

Białostockie licea, technika i szkoły branżowe mają w swojej ofercie edukacyjnej po kilka języków obcych. Oczywiście najwięcej z nich umożliwia naukę języka angielskiego i niemieckiego. W wielu szkołach nauczany jest również rosyjski (m. in. w liceach: I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, XI, a także w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, Zespole Szkół Zawodowych nr 2, Zespole Szkół Elektrycznych, czy Zespole Szkół Gastronomicznych). Zajęcia z języka francuskiego prowadzone są m. in. w liceach: I, II, IV, V, VI, VII i VII, a z hiszpańskiego - m. in. w III, IV i V LO.

Językiem, który wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród mieszkańców naszego regionu, jest chiński. Osoby zaciekawione kulturą, historią i mową Państwa Środka, uczęszczają na kursy organizowane m. in. przez Politechnikę Białostocką.

Co ciekawe, język chiński znalazł się również w ofercie trzech białostockich szkół średnich – XI Liceum Ogólnokształcącego, II Liceum Ogólnokształcącego, a także Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej.

- W Zespole Szkół Społecznych w programie zajęć obowiązkowych, są cztery języki obce: j. angielski, j. francuski, niemiecki i język hiszpański – wskazuje Ewa Drozdowska, dyrektor placówki. - Przygotowujemy też uczniów do zdawania egzaminów na certyfikaty językowe TELK i DELF. Kształcenie językowe to nie tylko lekcje i zajęcia pozalekcyjne to też nauka języka w praktyce, czyli wymiany międzynarodowe, wakacyjne obozy archeologiczne. W szkole są też obowiązkowe konwersacje z native speakerem z języka angielskiego.
W zależności od zainteresowań uczniów, mogą zostać też zorganizowane zajęcia pozalekcyjne z języka włoskiego i rosyjskiego.

Więcej o ofercie szkół znajdziesz w serwisie KURIER UCZNIA.

Ciekawostką jest, że w obecnym roku szkolnym, prowadzone są kółka z języka migowego.
- Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem. Uczniowie uważają, że jest to język bardzo przydatny i niezwykle przyjemnie się go uczy - dodaje pani dyrektor.

Interesującą ofertę edukacyjną m. in. pod kątem językowym, ma II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku.
- Zdając sobie sprawę z wymagań współczesnego świata jakie stawiane są dzisiejszym młodym ludziom, nasze liceum stara się wspierać ich wszechstronny rozwój – mówi Dariusz Bossowski, dyrektor placówki. - Nie wyobrażam sobie młodego nowoczesnego człowieka, który nie posługiwałby się przynajmniej dwoma językami obcymi. Nasi uczniowie niezależnie od wybieranych profili mogą rozwijać swoje kompetencje językowe zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym z języka angielskiego, niemieckiego. W ramach zajęć obowiązkowych oferujemy również naukę języka francuskiego i rosyjskiego, natomiast na zajęciach dodatkowych naukę języka chińskiego, włoskiego i hiszpańskiego. Jako jedyni w regionie dajemy możliwość przygotowania się do matury międzynarodowej IB Diploma Programme, prowadzimy również oddział dwujęzyczny medyczny. Dodatkowo każdy chętny uczeń naszej szkoły może przystąpić do programu DSD, czyli rozszerzonej nauki języka niemieckiego, której uwieńczeniem jest przystąpienie do egzaminu językowego na poziomie C1 wg Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.

Klasa z maturą międzynarodową
Absolwenci programu IB DP dbają nie tylko o wyniki w nauce, ale realizują również program CAS (creativity- activiti- service – tworzenie, działanie, pomoc), który wymaga uczenia się przez doświadczenie oraz zaangażowania w życie lokalnej społeczności. Działania podejmowane w ramach CAS-u zapewniają młodym ludziom szansę na odkrycie swoich mocnych stron i stymulują do własnej aktywności, a to w oczach wydziałów rekrutacyjnych uczelni wyróżnia absolwenta programu Matury Międzynarodowej. Program kładzie także nacisk na samodzielne zdobywanie wiedzy i umiejętności. Ponadto każdy uczeń kończący program musi napisać pracę dyplomową – Extended Essay.

Więcej o ofercie szkół znajdziesz w serwisie KURIER UCZNIA.

Paweł Kamiński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.