Znak jakości usług dla seniorów

Czytaj dalej
Fot. Adam Wojnar
Jolanta Zielazna

Znak jakości usług dla seniorów

Jolanta Zielazna

Usługi dla seniorów z certyfikatem jakości. To nowość i początek. Ale może jako społeczeństwo zaczniemy się domagać określonego poziomu.

Pomysł podpowiedziało życie. - Na 90 urodziny dziadka chcieliśmy zrobić mu prezent i wykupić pobyt w sanatorium. Gdy już w ogóle udało się takie znaleźć, nie mieliśmy żadnej pewności, jak dziadek będzie tam traktowany, jaki jest poziom usług - mówi Robert Murzynowski, ekspert Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.

Tak zakiełkował pomysł certyfikatów, które będą świadczyły, że oferowane przez daną instytucję usługi dla seniorów spełniają określone normy. Kilka dni temu przyznany został pierwszy certyfikat OK SENIOR.

Społeczeństwo się starzeje, co dobitnie pokazują prognozy demograficzne. Zmienia to popyt na usługi medyczne, opiekę zdrowotną, pomoc społeczną, ale też ofertę biur podróży, spa, banków itp. Kilka lat temu mieliśmy np. boom na telefony komórkowe przeznaczone dla osób starszych - większe klawisze, prosta obsługa, dodatkowe funkcje przydatne seniorom.

Pojawia się coraz więcej ofert przeznaczonych specjalnie dla osób starszych. Jak sprawdzić, które z nich nie są tylko chwytem marketingowym? Prócz ofert - nazwijmy je - handlowych są tak istotne, jak opieka długoterminowa. W ten segment coraz śmielej wkraczają prywatni inwestorzy.

Rynek usług i ofert przygotowywanych specjalnie z myślą o seniorach wart jest w Polsce miliardy złotych.

Wspomniano o tym na ubiegłorocznym II Kongresie Gospodarki Senioralnej, zorganizowanym przez Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej. - Do tej pory nie było wyznaczników poziomu jakości na rynku usług i towarów dla seniorów i ich rodzin, które pokazywałyby, co jest bezpieczne i przystępne dla osób starszych - mówi Robert Murzynowski.

Na pierwszy ogień poszło przygotowanie norm dla zakładów opieki krótko- i długoterminowej. Eksperci pracowali nad tym prawie rok, korzystali z doświadczeń m.in. niemieckiej firmy certyfikującej TÜV Rheinland. W marcu br. Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej zaprezentował OK SENIOR w Komisji Europejskiej jako pierwszy system certyfikacji produktów i usług dla osób starszych w Europie.

Pierwszy w Polsce certyfikat OK SENIOR został przyznany ośrodkowi w Ostrowii należącemu do MEDIsystem.

Co gwarantuje znak jakości przyznany zakładowi opiekuńczemu? - Badanych jest siedem obszarów - wyjaśnia Robert Murzynowski. - To system zarządzania jakością, prawa i poszanowanie wolności osobistej seniorów, zakres świadczeń usług opiekuńczych, kompetencje personelu, infrastruktura, wyżywienie, komunikacja z rodziną osoby starszej.

KIGS chce upowszechnić znak jakości OK SENIOR w różnych branżach i dziedzinach.

- W przyszłości na stronie www.oksenior.pl chcemy stworzyć bazę instytucji oferujących usługi i dobra certyfikowane - mówi Robert Murzynowski z KIGS.

Rynek dla seniorów podzielony został na trzy segmenty, które mogą starać się o znak jakości: dobra i usługi konsumenckie - w tej sferze mieszczą się wszelkie oferty banków, firm telekomunikacyjnych, biur podróży, hotelarskie itp. przeznaczone dla osób starszych. Drugi obszar to system zarządzania jakością w opiece długo- i krótkoterminowej, a trzeci to szkolenia i certyfikaty dla opiekunów, czyli asystentów seniora.

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.