Krzysztof Bednarek

Znamy zamierzenia na 2017 r. Mieszkańcy będą mieli głos

Drawsko Pomorskie. W tym budynku, w dawnym magazynie soli, po rewitalizacji będzie muzeum Fot. Krzysztof Bednarek Drawsko Pomorskie. W tym budynku, w dawnym magazynie soli, po rewitalizacji będzie muzeum
Krzysztof Bednarek

W Drawsku Pomorskim: mieszkańcy zadecydują, jak zagospodarować 300 tys. złotych. W Złocieńcu: kwota budżetu obywatelskiego wzrośnie z 75 tys. do 100 tys. złotych.

Wkrótce rozpocznie się nowy, 2017 rok. A ponieważ w grudniu radni uchwalają budżety, postanowiliśmy przyjrzeć się, co nas czeka. W tym wydaniu pod lupę bierzemy Drawsko Pomorskie i Złocie-niec, a w kolejnych wydaniach „Głosu Drawska” pozostałe gminy powiatu drawskiego.

Drawsko po raz pierwszy z budżetem obywatelskim

Wczoraj nad budżetem pochylili się radni z Drawska Pomorskiego. Po raz pierwszy znalazła się w nim kwotaw wysokości 300 tys. zł, która zostanie rozdysponowana w ramach budżetu obywatelskiego. Na co przeznaczą te pieniądze mieszkańcy, którzy najpierw będą mieli możliwość zgłaszania projektów, a później w głosowaniu wybiorą najlepsze z nich? Do tego tematu jeszcze powrócimy.

Kilka dni przed sesją na temat przyszłorocznych zadań rozmawialiśmy także z burmistrzem Zbigniewem Ptakiem.

- Nie podnosiliśmy podatków na przyszły rok, a podatek rolny i kilka stawek podatku od środków transportu uległo nawet obniżeniu w stosunku do tegorocznych. Pomimo tego w przyszłym roku przewidujemy wysokie dochody na poziomie 70 mln złotych. Wydatki będą o 2 mln złotych niższe. Najwięcej pieniędzy gmina przeznaczy na oświatę i na pomoc społeczną. Nie zabraknie pieniędzy na kulturę i na sport. Nie zamierzamy również zwalniać tempa, jeżeli chodzi o inwestycje. Na razie zaplanowaliśmy na inwestycje 8 mln złotych, ale sądzę, że w ciągu roku kwota ta może wzrosnąć nawet do 12 milionów. Poczekajmy jednak na rozstrzygnięcie konkursów, w których wystartowaliśmy ubiegając się o dofinansowanie ze środków unijnych i z budżetu państwa. Będzie też nadwyżka ze sprzedaży dwóch działek przy ul. Złocienieckiej, które inwestor nabył za prawie 2,5 mln złotych - usłyszeliśmy.

W przyszłym roku rozpocznie się rewitalizacja byłego magazynu solnego. To jeden z najstarszych budynków w mieście, który ma być siedzibą tworzonego w mieście muzeum. Prace zakończą się w 2018 r., a remont kosztował będzie 2,2 mln zł. Na budowę i modernizację dróg gmina zamierza przeznaczyć w 2017 r. około 3 mln zł. Budowane będą drogi na nowym osiedlu domów jednorodzinnych (ul. Górska, Bieszczadzka, Zakopiańska), na które przeznaczono w budżecie 1,8 mln zł. Inwestycja uzyskała dofinansowanie (50 proc.) z „Programu rozwiju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”. W planie jest remont ul. Królewieckiej (przewidywany koszt wynosi 400 tys. zł) i rozpoczęcie remontu dróg na osiedlu Mickiewicza (175 tys. zł). Na przebudowę drogi osiedlowej w Suliszewie gmina wyda 300 tys. zł. Powody do zadowolenia mogą mieć również mieszkańcy Dalewa. Za 1 mln zł gmina wykona kanalizację deszczową i przebudowę drogi w tej miejscowości. Około 6 mln zł w ciągu najbliższych 2 lat gmina zamierza wydać na budowę kanalizacji w Nętnie, w Lasocinie i w Łabędziach, a także na oczyszczalnie przydomowe w Konoto-pie i na wodociąg w Gajewie.

W Złocieńcu monitoring bezprzewodowy

Burmistrz Złocieńca Krzysztof Zacharzewski, idzie z duchem czasu. Planami na 2017 r. podzielił się z mieszkańcami na swoim profilu na Facebooku. - W nowy rok wejdziemy bez złotówki zadłużenia na rachunku bieżącym. W 2017 r. zainwestujemy w nowoczesny bezprzewodowy mo-nitoring w mieście, w system pojemników podziemnych i w od-wodnienie ul. Kresowiaków. Będziemy przygotowywali nowe dokumentacje, które pozwolą nam ubiegać się o środki unijne na inwestycje.

Dzięki nowoczesnemu systemowi podziemnych pojemników na odpady, i dodatkowym inwestycjom w sprzęt do wywozu śmieci, w gminie ma być czyściej. Ponadto gmina wykupi dwa budynki mieszkalne przy ul. Wielkopolskiej i dokończy budowę trzeciego, 12-rodzinnego domu stojącego obok. W planie jest budowa kanalizacji deszczowej w ul. Mickiewicza, Połczyńskiej i Orzeszkowej za 1,5 mln zł oraz montaż paneli słonecznych (fotowoltaika) na budynkach kina, opieki społecznej i szkoły. To inwestycja o wartosi około 1 mln złotych. Na budżet obywatelski zaplanowano 100 tys. zł. Burmistrz zapowiedział również podwyżki w zakładach budżetowych, w których płace zamrożone były od 2009 r. O ile? - To zależeć będzie od możliwości - usłyszeliśmy.

Sesja budżetowa w Złocieńcu odbędzie się 29 grudnia. W 2018 r. otworzymy w Drawsku Pomorskim muzeum.

Młode ziemniaki greckie są po 4 zł za Młode ziemniaki greckie są po 4 zł za Młode ziemniaki greckie są po 4 zł za Młode ziemniaki greckie są po 4 zł z 4 zł zaMłode ziemniaki greckie są po 4 zł za Młode ziemniaki greckie są po 4 zł za iaki greckie są po 4 zł za Młode ziemniaki greckie są po 4 zł za Młode ziemniaki greckie są po 4 zł za Młode ziemni.

Krzysztof Bednarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.