Znicz płonie dla ofiar wyjątkowo mocno. Na groby jedźmy ostrożnie, zakładajmy odblaski

Czytaj dalej
Fot. Marcin Oliva Soto
Marek Weckwerth

Znicz płonie dla ofiar wyjątkowo mocno. Na groby jedźmy ostrożnie, zakładajmy odblaski

Marek Weckwerth

W czwartek rano na kujawsko-pomorskich drogach rozpoczęła się policyjna akcja „Znicz 2019”. Potrwa do końca tego szczególnego weekendu. Uważajcie, bo w tym roku drogi są wyjątkowo niebezpieczne - mamy już „pobity” rekord zabitych za cały ubiegły rok!

Na drogach będzie więcej niż zwykle mundurowych, których zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa i porządku na trasach. W pobliżu cmentarzy będą dbać o płynność ruchu pojazdów i pieszych.

Trzeba bezwzględnie podporządkować się ich poleceniom, które mają pierwszeństwo przez sygnalizacją świetlną i znakami drogowymi.

Noga z gazu!

- Weźmy pod uwagę to, że w tych dniach pogoda może być bardzo zmienna. Dlatego dostosujmy prędkość do panujących warunków - apeluje st. sierż. Agnieszka Bubień z Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Toruniu. - Bardzo ważna jest zasada ograniczonego zaufania w stosunku do wszystkich uczestników ruchu.

- Coraz więcej mglistych dni, opady deszczu, niższa temperatura i mokre liście na drodze to wyraźny sygnał, aby zredukować prędkość - radzi Jan Krynicki, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - W takich warunkach droga hamowania znacząco się wydłuża. Pamiętajmy, że wartości wskazane na znakach to prędkość maksymalna, jaka obowiązuje na danym odcinku. Dostosujmy prędkość do panujących warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.

GDDKiA włącza się do akcji „Znicz” - wspomaga policję w utrzymaniu przejezdności dróg krajowych. Ograniczyła też w miarę możliwości utrudnienia związane z robotami.

Pogoda będzie zmienna

Jak informują bydgoski i toruński synoptycy Bogdan Bąk i Rafał Maszewski - w te dni, zwłaszcza w piątek 1 listopada, w regionie dominować będzie ciepły wyż. Jednak w piątkowy wieczór i w nocy należy spodziewać się deszczu i silniejszego wiatru. W sobotę i w niedzielę także prognozowany jest przelotny deszcz i silniejszy wiatr. W niedzielę maksymalna temperatura na Kujawach i Pomorzu sięgnie 14-15 stopni Celsjusza. W kolejnych dniach zacznie się ochładzać.

Warunki na drogach nie będą więc łatwe (mimo wysokiej jak na tę porę roku temperatury).

Anatomia szaleństwa

Społeczeństwo się bogaci i szybko rośnie liczba samochodów oraz natężenie ruchu. Rośnie też poziom szaleństwa bardzo wielu kierowców - kompletnej ignorancji przepisów, zdrowego rozsądku i zasad kultury. Wśród długiego katalogu złych zachowań zmotoryzowanych jest też coraz więcej przypadków nietrzeźwość bądź zamroczenia narkotykowego.

Najbardziej zabójcza jest nadmierna prędkość. W ostatni poniedziałek policyjna specgrupa „Speed” wspomagana przez funkcjonariuszy z Torunia, Bydgoszczy, Włocławka, Lipna i Nakła kontrolowała kierowców na bardzo niebezpiecznej drodze krajowej nr 10. - Spośród 200 samochodów ponad połowa przekroczyła dozwoloną prędkość - raportował mł. asp. Wojciech Chrostowski z zespołu komunikacji społecznej Komendy Miejskiej Policji w Toruniu.

Premier wreszcie dostrzegł

Problem ofiar na polskich drogach dostrzegł wreszcie premier Mateusz Morawiecki, pisząc na jednym z portali społecznościowych o potrzebie zmian w przepisach. Zadeklarował: „Koniec z piractwem drogowym”.

Poruszenie szefa rządu wywołał niedawny wypadek na przejściu dla pieszych na warszawskich Bielanach, w którym zginął 33-letni mężczyzna potrącony przez pędzące bmw.

Morawiecki napisał, że policja powinna otrzymać dodatkowe środki na odpowiedni sprzęt, by eliminować z ruchu drogowego tych, którzy stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia innych ludzi. Kompleksowy plan radykalnej poprawy bezpieczeństwa na drogach będzie jednym z priorytetów rządu w nowej kadencji.

O tym, że należy wzmocnić siły policji, apeluje na naszych łamach już od miesięcy Marek Staszczyk, sekretarz Kujawsko-Pomorskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Toruniu.

- Bo to jedyny sposób na utemperowanie szaleństwa na drogach i zatrzymanie przerażających, rosnących statystyk śmiertelnych wypadków. Siły policyjne są za słabe, mundurowych nie widać, więc bardzo wielu kierowców wykorzystuje te fakty - wyjaśnia dyrektor.

Sam wyciągnij wnioski

Statystyki są rzeczywiście przerażające - tylko na drogach regionu wydarzyło się w tym roku (do 28 października) 780 wypadków, zginęło 177 osób, rany odniosło 815.

W całym ubiegłym roku w 958 wypadkach zginęło 170 osób, a 1021 odniosło obrażenia.

Podczas ubiegłorocznej akcji „Znicz” (31 października - 4 listopada) na drogach województwa kujawsko-pomorskiego doszło do 12 wypadków, w których zginęły 2 osoby, a 11 osób zostało rannych. Policjanci odnotowali 384 kolizji. Zatrzymali 42 nietrzeźwych kierowców.

W całej Polsce zginęło 50 osób, a 502 zostały ranne.

Rady dla kierowców i pieszych

Policja apeluje, aby w miarę możliwości korzystać ze środków komunikacji publicznej, którymi sprawniej dojedziemy tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a tym samym zaparkować.

Auta można parkować tylko w wyznaczonych miejscach, tak aby nie blokowały drogi lub innych prawidłowo zaparkowanych pojazdów.

W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych, niekiedy też na głównych ciągach komunikacyjnych, zmieniono organizację ruchu, ustawiono stosowne znaki. Dlatego kierowcy powinni zwracać baczną uwagę na znaki, nie jeździć „na pamięć”.

Kierowcy i piesi muszą bezwzględnie podporządkować się poleceniom policjantów lub innych osób uprawnionych do kierowania ruchem. Ich polecenia są ważniejsze od sygnalizacji świetlnej i znaków drogowych.

Pieszym policja przypomina, aby zachowali ostrożność w rejonie przejść i wchodzili na nie dopiero po upewnieniu się, że kierowca ich widzi i zdąży wyhamować.

Piesi poruszający się po zmierzchu drogą w terenie niezabudowanym mają obowiązek używania elementów odblaskowych. Policja zachęca również do używania odblasków na nieoświetlonych odcinkach dróg w terenie zabudowanym.

Marek Weckwerth

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.