Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Jolanta Zielazna

Żniwo Alzheimera

Choroby otępienne stają się coraz większym problemem społecznym - mówi Bożena Nowicka, pielęgniarka środowiskowa. Fot. Jolanta Zielazna Choroby otępienne stają się coraz większym problemem społecznym - mówi Bożena Nowicka, pielęgniarka środowiskowa.
Jolanta Zielazna

Jest stary, ma prawo zapominać - mówią dzieci o swoich rodzi -cach. Dopóki mama nie zacznie rozmawiać z telewizorem, a tata się nie zgubi. Co najmniej 5300 osób w regionie ma rozpoznaną chorobę Alzheimera.

Nie zawsze zapominanie jest oznaką otępienia. Ale lepiej sprawdzić. Bo otępienia zaczynają się niewinnie. Od zapominania. Choć przecież każdemu to się zdarza. Nie zawsze otępienie oznacza chorobę Alzheimera. Czasami jednak oznacza.

U Bożeny Nowickiej, prezeski Bydgoskiego Stowarzyszenia Opieki nad Chorymi z Otępieniem Typu Alzheimerowskiego, zaczęło się właśnie tak - mama się zgubiła. Zwykle na spacery chodziła z mężem, ale tym razem wyszła sama. I nie wróciła. Przyprowadzili ją znajomi.

- Wtedy do mnie dotarło, że coś jest nie tak - opowiada Bożena Nowicka.

Jest pielęgniarką środowiskową w bydgoskiej przychodni. Dlaczego, jako pielęgniarka, wcześniej nie zauważyła u mamy niczego niepokojącego?

- Mama też była pielęgniarką - odpowiada. - Dobrze się kamuflowała. Była sprytniejsza.

Tak bywa. Osoby aktywne, wykształcone, jeśli same zauważą, że zaczynają mieć problemy - maskują je.

Pielęgniarka środowiskowa w bydgoskim śródmieściu często spotyka starsze osoby z otępieniem. Czasami opiekuje się nimi małżonek, czasami są samotne, mają dzieci, ale one mają swoje mieszkania, swoje rodziny, swoje sprawy, choć do rodziców - nie można powiedzieć - zaglądają.

- W takim wieku mama ma prawo zapominać - Bożena Nowicka takich usprawiedliwień i wyjaśnień wysłuchuje często. Takie stereotypowe podejście bliskich bardzo utrudnia podjęcie leczenia.

Inna sprawa, że z tak samo zachowuje się część lekarzy, pielęgniarek, pracowników socjalnych.

O życiu z chorobą i opiece nad osobami cierpiącymi na Alzheimera czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Jolanta Zielazna

W pracy zawodowej zajmuję się tematami dotyczącymi głównie ubezpieczeń społecznych (ZUS), problemami osób niepełnosprawnych, starszych. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Lubię słuchać wspomnień osób starszych z czasu ich dzieciństwa, młodości.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.