Zobacz, jak się produkuje kompost i paliwo RDF

Czytaj dalej
Fot. Tomaszz Rusek
Sandra Soczewa

Zobacz, jak się produkuje kompost i paliwo RDF

Sandra Soczewa

– Wizyta w Zakładzie Utylizacji Odpadów pokaże mieszkańcom naszą pracę z bliska i wyjaśnić, dlaczego tak ważna jest segregacja - mówi Żaneta Domarecka.

Wszyscy wiemy, że powinniśmy segregować odpady. Ale jak to przekłada się na praktykę?
Jest już coraz lepiej, ale jeszcze nie możemy stwierdzić, że jest dobrze. Wejście w życie ustawy śmieciowej było niemałą rewolucją. Ale dziś mieszkańcy mają zdecydowanie większą świadomość ekologiczną np. w kwestii tego, że należy oddzielać odpady suche od mokrych. Z odpadów mokrych produkujemy kompost, więc istotne jest, aby nie był on zanieczyszczony np. plastikami. Niestety często jest tak, że pomimo tego, że mieszkańcy stosują się do zasad segregacji, firmy odbierające odpady mieszają je ze sobą. Dlatego ważnym jest uświadamianie odpowiedzialnego podejścia do segregacji na każdym etapie kompleksowej gospodarki odpadami. Nacisk na edukację ekologiczną zawsze w konsekwencji przynosi efekty.

Edukacja ta odnosi się do dorosłych, czy tylko dzieci? Nie jest łatwo zmienić nawyki dorosłych.
Może nie jest łatwo, ale jest to możliwe. Najlepiej przez takie akcje, jaką teraz organizujemy.

W sobotę Zakład Utylizacji Odpadów organizuje dzień otwarty. Mieszkańcy będą mogli zajrzeć w każdy zakamarek zakładu?
Dokładnie. Zwiedzanie zakładu z przewodnikiem będzie możliwe o 11.00, 12.00 i 13.00. Mieszkańcy będą mieli okazję zobaczyć, jak wygląda praca w zakładzie i prześledzić cały proces utylizacji odpadów. Od początku, czyli przyjazdu śmieciarki do Chróścika, aż po uzyskanie surowca wtórnego czy wyprodukowanie paliwa alternatywnego.

Jeśli śmieci trafią do nas posegregowane, to my będziemy mogli wytworzyć wysokiej jakości kompost

Taka edukacja poskutkuje?
Wizyta w zakładzie z pewnością bardziej naświetli mieszkańcom ten problem niż informacja, że codziennie przyjeżdża do nas 70 śmieciarek i odbieramy 230 tony odpadów. W zakładzie będzie można zobaczyć z bliska też specjalistyczne maszyny, które dzięki nowoczesnym technologiom, robią ekologiczne cuda. A jak już wszystko poznają z bliska, to będą wiedzieć, że warto segregować odpady.

No właśnie... a dlaczego tak ważna jest segregacja śmieci?
Jeśli śmieci trafią do nas posegregowane, to my będziemy mogli wytworzyć wysokiej jakości kompost, przygotować surowce wtórne do recyklingu lub wyprodukować paliwo alternatywne, które wysyłamy do cementowni. W ten sposób ograniczamy o 75proc. ilości odpadów, które trafią na składowisko. A to z kolei odciąży środowisko, o które przecież każdy z nas powinien dbać.

Darmowy dojazd do ZUO w sobotę
W sobotę o 11.25 spod Zakładu Energetycznego przy ul. Sikorskiego wyruszy darmowy autobus do ZUO.

A Kolejne przystanki: Arsenał (11.27), Mieszko (11.30), Sienkiewicza (11.32), Matejki (11.33), Fredry (11.35), Staszica (11.36), Pegaz (11.37), Rondo Myśliborskie (11.38), Myśliborska - Tesco (11.40), Berlińska/Szczecińska (n.ż., 11.41), Małyszyn Wielki (11.43), Złotego Smoka (11.45), Faurecia (11.46), Yetico (11.47), Ziel - Bruk (11.48), Mosiężna (11.49), Chróścik - pętla (11.51), Chróścik - ZUO (11.55).

Sandra Soczewa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.