Zobacz niepublikowane zdjęcia z wizyty Karola Wojtyły w Pszowie

Czytaj dalej
Fot. Leon Majsiuk
Arkadiusz Biernat

Zobacz niepublikowane zdjęcia z wizyty Karola Wojtyły w Pszowie

Arkadiusz Biernat

Zanim kardynał Karol Wojtyła został papieżem, odwiedził m.in. Pszów. Zobaczcie zdjęcia z jego pamiętnej wizyty, dotąd niepublikowane w Dzienniku Zachodnim.

Nawet 5 tysięcy wiernych mogło wysłuchać homilii wygłoszonej przez kardynała Karola Wojtyłę. Sanktuarium Matki Bożej Uśmiechniętej odwiedził wraz z pozostałymi hierarchami w drodze na posiedzenie Komisji Duszpasterskiej Episkopatu Polski w Domu Rekolekcyjnym w Kokoszycach. Było to 16 czerwca 1968 roku, czyli 10 lat przed wyborem na papieża.

W ubiegłym tygodniu minęło 35 lat od wyboru Polaka na Stolicę Piotrową. Z tej okazji dzisiaj prezentujemy archiwalne i dotąd niepublikowane w Dzienniku Zachodnim zdjęcia Leona Majsiuka. Fotograf uwiecznił pamiętną wizytę. - Wśród znakomitych gości było wielu kościelnych hierarchów. Pszów odwiedził nie tylko Karol Wojtyła, ale także Bolesław Kominek - mówi Bogusław Kołodziej, autor książki "Karol Wojtyła w Pszowie".

Na żadnym nośniku nie została utrwalony zapis homilii kardynała Wojtyły. Wiemy natomiast, jak przebiegała wizyta. Była krótka. Goście przyjechali do Pszowa w niedzielę około godz. 17. Najpierw pokłonili się Matce Bożej Uśmiechniętej i Najświętszemu Sakramentowi. Później odprawiono nieszpory niedzielne.

Rozpoczęły się uroczystą procesją na plac kościelny. Kopii cudownego obrazu Matki Bożej towarzyszyli górnicy i kościelni hierarchowie. - Tutaj powitały ich dzieci komunijne i wręczyły gościom wiązanki biało-czerwonych kwiatów - wyjaśnia Aleksandra Matuszczyk - Kotulska, w publikacji "Pszów Sanktuarium Nadziei". Po uroczystościach goście jeszcze spotkali się z proboszczem na probostwie i otrzymali pamiątki z Pszowa. Później ruszyli w dalszą drogę.

- Co ciekawe, wówczas jako ministrant służył ks. Jerzy Szymik - kończy Kołodziej.

Twitter: @arek_biernat

Arkadiusz Biernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.