Żołnierze 6. Batalionu Powietrznodesantowego na Rynku w Gliwicach złożyli przysięgę wojskową ZDJĘCIA

Czytaj dalej
Fot. Bartosz Pudełko/Dziennik Zachodni
Bartosz Pudelko

Żołnierze 6. Batalionu Powietrznodesantowego na Rynku w Gliwicach złożyli przysięgę wojskową ZDJĘCIA

Bartosz Pudelko

111 nowych żołnierzy służby przygotowawczej 6. Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic złożyło w piątek uroczystą przysięgę. Przyglądać mogli się temu mieszkańcy miasta zgromadzenia na placu Krakowskim. Takiego wydarzenia nie było w mieście od 2007 roku.

- Od 2007 roku nie szkoliliśmy żołnierzy służby przygotowawczej. Odbywało się ono w ośrodkach. W tym roku zdecydowano jednak o powrocie tych szkoleń do jednostek, gdyż chętnych jest tak wielu. Dodajmy, że to sami ochotnicy - mówi ppłk Robert Kruz, dowódca 6. Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic.

111 żołnierzy służby przygotowawczej tej jednostki złożyło w piątek przysięgę na sztandar. Uroczystość odbyła się na placu Krakowskim w Gliwicach przy udziale mieszkańców miasta. Wydarzenie to powróciło po przerwie trwającej właśnie od 2007 roku.

Żołnierze, którzy składali przysięgę, mają za sobą już pierwszy miesiąc szkolenia, m.in. od strony taktycznej czy strzeleckiej. Następne trzy miesiące to okres bardziej specjalistycznego szkolenia.

Oprócz zaprzysiężenia wyróżniono najbardziej odznaczających się żołnierzy i ich najbliższych. Jednym z wyróżnionych był Maciej Czapla.

- Jako rodzina jesteśmy bardzo dumni. To jest dla nas bardzo podniosła chwila - mówi ze wzruszeniem Wojciech Czapla, wujek Macieja. Na uroczystości reprezentował on swojego brata Kazimierza, który nie mógł pojawić się osobiście.

Po uroczystości batalion przemaszerował w defiladzie, a mieszkańcy Gliwic mogli bliżej przyjrzeć się wojskowemu wyposażeniu.

6. batalion powietrznodesantowy im. Gen. Dyw. Edwina Rozłubirskiego wchodzi w skład 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa i jest jedną z najstarszych jednostek historycznej elitarnej 6. Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej. Jego żołnierze mają na koncie misje m.in. w Afganistanie czy Iraku, a wcześniej np. w Bośni.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Bartosz Pudelko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.