Żołnierze pobiegną w sztafecie

Czytaj dalej
Fot. Kamila Kamiennik
Kamila Kamiennik

Żołnierze pobiegną w sztafecie

Kamila Kamiennik

Już 10 kwietnia nasi żołnierze z 34 Brygady Kawalerii Pancernej przebiegną niemal 500 kilometrów w sztafecie im.gen.Buka.

Już po raz siódmy pancerniacy z żagańskiej brygady pokonają niemal 450 kilometrów, by w zbiorowej sztafecie uczcić pamięć Generała Tadeusza Buka. Żołnierze wyruszą ze Spały właśnie 10 kwietnia, w siódmą rocznicę śmierci byłego dowódcy 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu.

Gen. T. Buk był dowódcą 34 BKPanc od 2002 do 2005 r. 10 kwietnia 2010 roku zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Na jego cześć co roku żagańscy żołnierze wraz z mundurowymi z innych jednostek o godz.8.41 wyruszają w sztafecie ze Spały, gdzie został pochowany gen.Buk i biegną kilkaset kilometrów do Żagania.

W tym roku trasa sztafety zaplanowana została przez Spałę, Zelów, Szadek, Wartę, Przygodzice, Sulmierzyce, Jutrosin, Miejską Górkę , Bojanowo, Wschowę, Sławę , Nową Sól, Nowe Miasteczko , Kożuchów i Żagań.

Do wydarzenia przygotowują się żołnierze z żagańskiej brygady, oraz po jednym wojskowym z dowództwa 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, Oddziału Żandarmerii Wojskowej z Warszawy, 5 Pułku Artylerii z Sulechowa, Centralnej Grupy Działań Psychologicznych z Bydgoszczy, Dowództwa Generalnego RSZ i 10 Pułku Samochodowego z Warszawy.

Pancerniacy z Żagania znani są z zamiłowania do biegania. Wielu z nich co roku startuje min. w żagańskim crossie o puchar Wielkiej Ucieczki. W tym roku żagańska brygada będzie miała naprawdę mocny skład. W sztafecie pobiegną : st. chor. szt. Wojciech Ziółkowski, st. chor. szt. Mirosław Stachowski, st. chor. sztab. Zbigniew Wojdak, st. chor. Daniel Sienkiewicz, st. szer. Piotr Kamiński, st. szer.Maciej Jakubowski, st. szer. Jacek Cichy, st. szer. Tomasz Pisera, st. szer. Piotr Boksza, st. szer. Kamil Kaczorowski.

- Organizatorem sztafety jest dowódca 34 Brygady Kawalerii Pancernej, płk D. Lewandowski. Na trasie ze Spały do Żagania,zaplanowano szereg spotkań z ludźmi, podczas których żołnierze prezentować będą postać gen. Buka oraz tradycje 34 BKPanc i Czarnej Dywizji. Mundurowi będą promować Wojsko Polskie, a także zawód żołnierza, aktywny wypoczynek i zdrowy tryb życia. Patronat nad biegiem objął Minister Obrony Narodowej, Antoni Macierewicz - informuje kpt. Rafał Nowak, rzecznik 34 brygady w Żaganiu.

W ciągu sześciu lat w sztafecie ku pamięci wzięło udział aż 54 żołnierzy, którzy łącznie przebiegli niemal 2650 km. - 21 kwietnia ok. godz. 9.30, kiedy uczestnicy sztafety dotrą do Żagania, wbiegną na Plac Pamięci przed 34BKPanc, by wraz z żołnierzami brygady i zaproszonymi gośćmi pokłonić się przed pomnikiem Generała, oraz złożyć wiązanki kwiatów i wieńce. Następnie wszyscy przemieszczą się na Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych, gdzie odbędą się uroczyste obchody święta 34BKPanc - dodaje kpt.R.Nowak.

Kamila Kamiennik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.