Żołnierze w tym roku nie pomogą Orkiestrze WOŚP

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Marek Białowąs

Żołnierze w tym roku nie pomogą Orkiestrze WOŚP

Marek Białowąs

W tym roku, w 25. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie weźmie udziału wojsko i harcerze. Zastąpią ich emeryci z Uniwersytetu Trzeciego Wieku

- To już 25. finał Orkiestry i pierwszy jaki pamiętam, w którym nie wezmą udział żołnierze i harcerze - mówi Tomasz Furtak z sulechowskiego sztabu WOŚP i zarazem dyrektor Sulechowskiego Domu Kultury. - Mimo tego poradzimy sobie z organizacją finału, chociaż na początku myślałem, że będzie ciężko. Żołnierzy i harcerzy zastąpili jednak znakomicie członkowie naszego UTW.
Do tej pory wojsko bardzo pomagało w organizacji zbiórki. Żołnierze zapewniali transport i sprzęt jak namioty czy stoły, gotowali grochówkę dla występujących na scenie i opiekowali się wolontariuszami, zbierającymi pieniądze. Harcerze oklejali puszki przeznaczone na kwestę i również byli wsparciem dla wolontariuszy.

- Mimo tego poradziliśmy sobie z organizacją imprezy. Harcerze oklejali w poprzednich latach puszki przez tydzień, a paniom z UTW zabrało to zaledwie 3 godziny. Bardzo wsparła nas lokalna społeczność, przedsiębiorcy, stowarzyszenia i magistrat - mówi T. Furtak. - Grochówkę ugotuje sołectwo Brody. A osobami zbierającymi pieniądze do puszek zaopiekują się emeryci.
Na scenie, która jak zawsze stanie na Placu Ratuszowym, wystąpi aż 350 wykonawców. Do kwesty zgłosiło się aż 200 osób, jednak pieniądze będzie zbierać 120 wolontariuszy. Na tyle osób zgodził się sztab WOŚP w Warszawie.

- Wiem, jaka jest sytuacja polityczna, dlatego nie dziwi mnie, że wojsko nie weźmie udziału w tej imprezie. Zaskoczona jednak jestem, że i harcerze odmówili pomocy. Nie jest to dobry przykład - powiedziała ,,GL’’ zastrzegająca swoją anonimowość jedna z mieszkanek Sulechowa.

Kwesta do puszek rozpocznie się o godz. 8.00. Natomiast Orkiestra zagra w Sulechowie od godz. 14.00. Na początku wystąpią przedszkolaki z miejscowych placówek. Na godz. 15.25 przewidziano bicie rekordu finału WOŚP w tańcu plenerowym. A później wystąpi młodzież szkolna, soliści ogniska muzycznego, studia piosenki SDK, zespoły taneczne, zespół śpiewaczy Dominanta, soliści stowarzyszenia Stella Polaris, chór Cantabile. Na koniec grania wystąpi zespół Nadija. O godz. 20.00 zaplanowano pokaz sztucznych ogni. Tradycją już jest licytacja ofiarowanych Orkiestrze przedmiotów. W tym roku będą 3 aukcje.

Kwesta zostanie przeprowadzona też w Mozowie, Brodach, Kijach i Klępsku. Na konto sztabu rafią również pieniądze zebrane w sąsiednich gminach: w Trzebiechowie i Bojadłach.

- Niestety nie będzie u nas telewizji TVN jak w Zielonej Górze, za to dzięki wsparciu naszych firm 5 osób pojedzie do studia TVN w Warszawie - powiedział T. Furtak.

W ub. r. Sulechów uzbierał rekordową sumę - ponad 69 tys. zł. Orkiestra wsparła miejscowy szpital sprzętem o wartości 366 tys. zł (w latach 2000 - 2013).

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.