Żółtaczka A atakuje znienacka. W regionie pół tysiąca chorych

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Agata Pustułka

Żółtaczka A atakuje znienacka. W regionie pół tysiąca chorych

Agata Pustułka

94 procent chorych na żółtaczkę typu A jest hospitalizowanych, by zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Obecnie najwięcej chorych jest w Częstochowie i powiecie częstochowskim. To konsekwencja sezonu pielgrzymkowego, bo wirus łatwiej się roznosi.

Na terenie Polski od początku roku do połowy października 2018 odnotowano 1066 przypadków WZW A (1864 zachorowania w tym samym okresie w roku 2017).

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (potocznie zwane żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk) jest schorzeniem wywoływanym przez wirus A zapalenia wątroby (HAV). Ludzie są jedynym rezerwuarem tego wydalanego z kałem wirusa.

- Mamy dwie możliwości obrony przed chorobą: ścisłe przestrzeganie zasad higieny oraz szczepienia. Dostępna jest skuteczna szczepionka, która zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych zalecana jest: osobom wyjeżdżającym do krajów o wysokiej i pośredniej endemiczności zachorowań na WZW typu A oraz osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości oraz przy konserwacji urządzeń służących temu celowi, dzieciom w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży, które nie chorowały na WZW typu A - wyjaśnia Renata Cieślik-Tarko-ta, kierownik działu epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Do zakażenia może dojść poprzez: spożycie skażonego pożywienia (np. nieumytych owoców) lub skażonej wody (podstawowa droga), kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa poprzez nieumyte po wyjściu z toalety ręce), kontakty seksualne (nie tylko analne), w tym przez bezpośredni kontakt oralno-analny, jak i poprzez kontakt oralny z częściami ciała oraz powierzchniami, na których znajduje się wirus.

Występują zarówno zachorowania pojedyncze, jak i ogniska zakażeń (tj. co najmniej dwa przypadki powiązane epidemiologicznie).

Do niedawna najwięcej zachorowań odnotowywanych było w Sosnowcu. Teraz najwięcej osób choruje w Częstochowie i powiecie częstochowskim. Rozluźnione normy higieniczne podczas ruchu pielgrzymkowego są przyczyną szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa. Nie odnotowano ani jednego zgonu na żółtaczkę typu A.

Choroba może doprowadzić do uszkodzenia miąższu wątroby.

Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.