Żółtaczka atakuje z wielką siłą. Wirusowe zapalenie wątroby typu A to choroba brudnych rąk

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Tomasz Szymczyk

Żółtaczka atakuje z wielką siłą. Wirusowe zapalenie wątroby typu A to choroba brudnych rąk

Tomasz Szymczyk

Żółtaczka atakuje! Ogromny wzrost liczby zachorowań na żółtaczkę obserwujemy w tym roku nie tylko w województwie śląskim, ale także w całym kraju. Wirusowe zapalenie wątroby to choroba brudnych rąk. Ale można się zarazić także w inny sposób.

Żółtaczka atakuje

Pięćdziesiąt siedem przypadków zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu „A” zanotowano do końca sierpnia na terenie województwa śląskiego. Sanepidowi udało się ustalić 6 ognisk rodzinnych, w których zachorowało aż 13 osób. Nie ma jednego źródła zakażenia. Poza kontaktami rodzinnymi chorych nie łączy np. stołowanie się w określonej restauracji. Dla porównania - w całym 2016 roku w województwie zanotowano zaledwie trzy przypadki tej choroby. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna przypomina o podstawowych zasadach: myciu rąk, owoców i piciu tylko przegotowanej wody.

Atakuje w całej Polsce

- Sytuacja jest rozwojowa i nie dotyczy tylko terenu województwa śląskiego. Widzimy, że do wzrostu zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A dochodzi w całej Polsce - zaznacza Renata Cieślik-Tarkota, kierownik Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

W całym 2016 roku było w Polsce zaledwie 26 przypadków zachorowań. Zaledwie - w porównaniu z rokiem obecnym, bo do końca sierpnia przypadków takich było aż 1217! - Staramy się znaleźć przyczynę wzrostu zachorowań - dodaje Renata Cieślik-Tarkota. Przyczyną nie jest najprawdopodobniej brudna woda, bo chorzy mieszkają w różnych rejonach jej ujęcia.

  • Dowiedz się więcej o wirusowym zapaleniu wątroby typu A
Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Szymczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.