Arkadiusz Biernat

Żory: Roztrzaskał forda na słupie. Zginął 31-latek

Ford roztrzaskał się na betonowym słupie przy ul. Szczejkowickiej w Żorach. Jedna osoba zginęła Fot. KMP Żory Ford roztrzaskał się na betonowym słupie przy ul. Szczejkowickiej w Żorach. Jedna osoba zginęła
Arkadiusz Biernat

Tragiczny w skutkach wypadek na ulicy Szczejkowickiej w Żorach. Jednak osoba zginęła na miejscu po zderzeniu forda focusa z betonowym słupem. Przyczyny wypadku wyjaśnia policja i prokuratura. Kierowca w przeszłości miał trzy zakazy prowadzenia samochodu.

Jedna osoba nie żyje, a jedna jest w stanie ciężkim. To bilans tragicznego wypadku w Żorach. Około godz. 0.30 w nocy z soboty na niedzielę (22/23.02) w rejonie ronda przy ulicy Szczejkowickiej.

Nie żyje 31-latek, jego rówieśnik jest w ciężkim stanie

-Jak wstępnie ustalili policjanci 30-letni kierowca forda focusa nie dostosował prędkości do panujących na drodze warunków atmosferycznych, stracił panowanie nad kierownicą, po czym wpadł w poślizg i uderzył w betonowy słup energetyczny - mówi asp. szt. Kamila Siedlarz z Komendy Miejskiej Policji w Żorach.

Siła uderzenia była bardzo duża. Świadkowie mówią o potężnym huku. Strażacy, aby dotrzeć do dwóch poszkodowanych osób musieli użyć sprzętu hydraulicznego. Obie osoby były nieprzytomne. Pomimo podjętej próby reanimacji na miejscu śmierć poniósł 31-letni mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju, który siedział na przednim siedzeniu pasażera. Drugi z pasażerów, 31-latek z Żor, wpadł do bagażnika. Z poważnymi obrażeniami został przewieziony do szpitala.

Samochód prowadził 30-letni mieszkaniec Czerwionki-Leszczyn. Policja pobrała jego krew w celu zbadania ewentualnej zawartości alkoholu lub innych środków odurzających. On jako jako jedyny nie odniósł poważniejszych obrażeń. Jeszcze przed przybyciem służb sam o własnych siłach opuścił samochód.

Kierowca forda miał w przeszłości sądowe zakazy

Przyczyny i okoliczności tragicznego wypadku w Żorach wyjaśnia policja i prokuratura. Policjanci w związku ze zdarzeniem zatrzymali w policyjnym areszcie 30-letniego kierowcę z Czerwionki-Leszczyn, zanim jednak tam trafił został przebadany przez lekarza i pobrano od niego krew do badania na zawartość alkoholu oraz środków odurzających.

- Mundurowi ustalili również, że mężczyzna wcześniej posiadał trzy zakazy prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, z których ostatni przestał obowiązywać 30-latka w ubiegłym roku - dodają policjanci. Wkrótce mężczyzna może usłyszeć zarzuty. Za spowodowanie śmiertelnego wypadku grozi mu nawet do 12 lat więzienia.

Mundurowi apelują po raz kolejny o ostrożność i rozsądek za kierownicą.

- Niech to tragiczne zdarzenie minionego weekendu będzie przestrogą dla wszystkich, którzy niechętnie zdejmują nogę z gazu i ryzykują „za kółkiem” łamiąc przepisy ruchu drogowego - przestrzega drogówka.

Giną na drogach

To pierwszy śmiertelny wypadek na drogach Żor w 2020 roku. W 2019 r. na żorskich jezdniach doszło do 25 wypadków i 938 kolizji. Zginęły w nich 3 osoby, a 27 zostało rannych.

Jedno ze zdarzeń zakończyło się już prawomocnym wyrokiem. 27 stycznia 2019 r. na skrzyżowaniu alei Zjednoczonej Europy i ul. Jana Pawła II zderzyły się dwa samochody. Na skutek poniesionych obrażeń 51-latek zmarł w szpitalu. Ustalono, że 49-letnia kobieta nieumyślnie naruszyła zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nie zachowała należytej ostrożności i poruszając się aleją Zjednoczonej Europy, wjechała na skrzyżowanie z aleją Jana Pawła II na czerwonym świetle. 49-latka w chwili zdarzenia była trzeźwa. Została oskarżona o spowodowanie wypadku w ruchu lądowym na skutek którego śmierć poniósł 51-latek. Sąd uznał ją winną. Wyrok to jeden rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata, 3 tys. zł grzywny, 10 tys. zł nawiązki na rzecz pokrzywdzonej, pokrycie kosztów sądowych (prawie 4 tys. zł). Wobec skazanej orzeknięto też zakaz prowadzenia pojazdów na jeden rok.

Arkadiusz Biernat

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.