Żory: Zabytkowy pałac w Baranowicach odzyska dawny blask

Czytaj dalej
Fot. Arek Biernat
Arkadiusz Biernat

Żory: Zabytkowy pałac w Baranowicach odzyska dawny blask

Arkadiusz Biernat

Wreszcie! Pałac w Baranowicach nie będzie straszyć, a stanie się wizytówką Żor. We wtorek (14.07) w samo południe prezydent Waldemar Socha i przedstawiciel wykonawcy Julia Mazur podpisali umowę na remont zabytku będącego w ruinie. W ciągu dwóch lat to miejsce zmieni się nie do poznania. Inwestycja kosztować ma 16,6 mln zł. 13,1 mln zł dołoży Unia Europejska. Przeprowadzona zostanie kompleksowa renowacja zabytkowego pałacu z XVII wieku.

Prezydent Waldemar Socha mówił, że dzisiejsza uroczystość kończy długi, trudny i żmudny proces prowadzący do realizacji tej inwestycji. Pierwszym krokiem było przejęcie popadającego w ruinę obiektu od prywatnego inwestora, który nie podołał zadaniu.

- Gmina odkupiła pałac od prywatnego właściciela i czyniła wieloletnie starania o modernizację. Dobrnęliśmy do szczęśliwego początku renowacji pałacu, który zostanie odnowiony w ciągu dwóch lat. Chcemy też odnowić park pałacowy, powiększyć go, aby to było centrum rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców Żor - powiedział Waldemar Socha, prezydent Żor.

Pałac zostanie odrestaurowany od fundamentów aż po dach, przy zachowaniu jego pierwotnego układu architektonicznego. Efekty prac będą widoczne zarówno na zewnątrz, gdzie podczas remontu elewacji odtworzone zostaną historyczne detale oraz stolarka drzwiowa i okienna, jak i w środku, gdzie zaplanowano m.in. rekonstrukcję pochodzących z około 1900 roku polichromii.

- Trudne zadanie. Najważniejsze w obiekcie są polichromie. Dobrze, że firma konserwatorska będzie wykonywała te prace. Wcześniej wykonane zostaną prace ogólnobudowlane. Są problemy z dachem, stropami. Następnie odtworzymy wnętrza - zapewnia Julia Mazur z firmy ARS LONGA.

Mieszkańcy będą mogli także wybrać się na spacer do przylegającego do pałacu parku w stylu angielskim, który również przejdzie metamorfozę. Pojawią się w nim nowe ścieżki spacerowe, mostki oraz mała architektura. W ramach projektu planowany jest także remont komina i lodowni oraz oświetlenie całego terenu. To jednak osobne zadanie na które dopiero zostanie rozpisany przetarg.

Zabytek w ruinie

Pałac w Żorach-Baranowicach pochodzi z XVII wieku.

Pozostało jeszcze 31% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Arkadiusz Biernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.