Grzegorz Kozakiewicz

Zostaną bez wiejskiej szkoły?

Dzieci ze Szczepanowa prezentują walentynkowe laurki. Czy to ostatni rok nauki w starej szkole? Fot. Grzegorz Kozakiewicz Dzieci ze Szczepanowa prezentują walentynkowe laurki. Czy to ostatni rok nauki w starej szkole?
Grzegorz Kozakiewicz

Utrzymanie kosztuje zbyt wiele - przekonują w urzędzie gminy. Pieniądze to przecież nie wszystko - dowodzą rodzice i okręg ZNP

Uchwała o zamiarze likwidacji placówki zapadła w grudniu ubiegłego roku. Powodem była niewielka liczba uczniów.
Szkoła, prócz Szczepanowa, obsługuje także Jankową Żagańską i Wilkowiska. Dysponuje małym boiskiem i placem zabaw. Działa tu biblioteka i salka komputerowa z dostępem do internetu.

- Serce się buntuje, rozum podpowiada co innego - przyznaje Artur Mutwil, wiceprzewodniczący rady gminy Iłowa. - Ta szkoła kosztuje naprawdę zbyt dużo. Łożymy na nią więcej, niż na podstawówkę w Iłowej, do której chodzi 340 dzieci.
Stąd pomysł, by właśnie tam posłać dzieci ze Szczepanowa. Zdaniem radnego, może to przynieść korzyści na polu edukacji. Liczniejsze klasy to rywalizacja i szansa na wzajemne uczenie się.

- Dzieci z innych sołectw dojeżdżają do Iłowej. I krzywda im się nie dzieje - mówi Mutwil.

Rodzice ze Szczepanowa są innego zdania. W listach jakie wystosowali do kuratorium i oddziału okręgowego ZNP, powołują się na wyjątkowość placówki i jej doskonałą opinię. Duży odsetek uczniów z trudnościami w nauce, przemawia za edukacją w kameralnych warunkach.


Dzieci z innych sołectw dojeżdżają do Iłowej. I krzywda im się nie dzieje

- Nie można zapomnieć, że szkoły wiejskie są niejednokrotnie jedynymi w okolicy ośrodkami kultury - argumentuje Bożena Mania, szefowa lubuskiego okręgu ZNP w Zielonej Górze. - Choć przepisy pozwalają na likwidację tam, gdzie grono uczniów nie przekracza 70 dzieci, to jednak w wielu miejscach utrzymywanie takiej szkoły ma sens.
Podobnego zdania jest wojewódzka rada OPZZ. Jak potwierdza jej przewodnicząca, Monika Bocian, w piątek do wojewody trafiła skarga na działania rady.

Wojewoda może teraz uchwałę uchylić. Może też poprzestać na pouczeniu radnych. Od tej decyzji zależy, czy podstawówka ze Szczepanowa zniknie już w czerwcu, czy działać będzie kolejny rok.

Grzegorz Kozakiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.