Zróbmy sobie miasto: przebudowa Katowic to sukces czy porażka? [AKTYWNE ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Aldona Minorczyk

Zróbmy sobie miasto: przebudowa Katowic to sukces czy porażka? [AKTYWNE ZDJĘCIA]

Aldona Minorczyk

Katowice przeszły w ostatnim czasie ogromne zmiany. Jedni twierdzą, że nigdzie w Polsce nie zdarzyło się tak wiele, inni patrzą na to bardziej krytycznym okiem i podkreślają, że można było po prostu zrobić to lepiej.

Tadeusz Makowski, prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich mówi: – Przestrzenie publiczne to łakomy kąsek do zawłaszczania z punktu widzenia krótkotrwałego interesu przez firmy, deweloperów. Oni to robią. Tracimy tę przestrzeń. Samorządy są zbyt słabe, by ją obronić.

Z drugiej strony prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski był zachwycony Katowicami: – Miasto zmieniło się wręcz "drastycznie". Oczywiście w tym pozytywnym znaczeniu. To jest modernizacja na skalę europejską, nie wiem czy jest drugie takie miejsce, które można pod tym względem do Katowic porównać.

A co katowiczanie i mieszkańcy innych miast województwa śląskiego myślą o zmianach: dworzec PKP, Galeria Katowicka, rozbudowywany Supersam, odnowiony Spodek, Muzeum Śląskie, hala NOSPR i Międzynarodowe Centrum Kongresowe. No i przebudowa rynku, budząca chyba największe emocje: te pozytywne, jak i negatywne. Warto posłuchać co na temat Katowic i rozwoju miast w ogóle mówili podczas VII EEC specjaliści, samorządowcy, a potem wybrać się na spacer i samemu przekonać o tym, kto ma rację.

Aldona Minorczyk

Komentarze

4
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

mirekk

Część zmian jest bardzo fajna (strefa kultury, nowa "filmówka"), część taka sobie (Rynek), a część fatalna (bezsensowne wyburzenia w centrum, 2 galerie handlowe w samym centrum miasta, przebudowa ulic dyskryminująca pieszych i rowerzystów, wieloletnie zaniedbania). Niestety "objętościowo" przeważają te fatalne :P

ponawiam, to nie jest artykuł tylko jakas wzmianka, nie wnosząca nic do świadomości czytelnika. Zdjęcia twarzy panów konkgresmenów i urzędników również niewiele wnoszą. Proszę to w przyszłości wziać pod uwagę

i do tego jeszcze moderujecie komentarze?

Katowiczanin

Dla mnie zmiany, które zaszły w Katowicach, są zdecydowanie na plus. Jestem dumny z Katowic, z tego jakie imprezy się tu odbywają. Katowice reprezentują i promują Polskę w Europie i na świecie, poprzez organizację m.in. IEM Masters, EEC, MŚ Poland 2014. W tym mieście, naprawdę dużo pozytywnego się dzieje.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.