ZUS wyśle ponad pół miliona PIT-ów do mieszkańców Podkarpacia

Czytaj dalej
Fot. Fot. Archiwum ZUS
Józef Lonczak

ZUS wyśle ponad pół miliona PIT-ów do mieszkańców Podkarpacia

Józef Lonczak

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę deklaracji podatkowych PIT za 2020 rok. W woj. podkarpackim otrzyma je ponad 520 tysięcy mieszkańców. PIT otrzymają wszystkie osoby, które w ubiegłym roku chociaż jeden raz pobrali świadczenie z ZUS, np. emeryturę, rentę lub zasiłek. Deklaracje będą wysyłane na przełomie stycznia i lutego br.

ZUS rozpoczęła w całym kraju akcję wysyłania ponad 9,5 mln deklaracji podatkowych za 2020 r. – Wkrótce te deklaracje PIT trafią również do adresatów w woj. podkarpackim. Otrzyma je w naszym regionie ponad 520 tysięcy świadczeniobiorców, w zdecydowanej większości emerytów i rencistów. Oddział ZUS w Jaśle wyśle je do 157 229 osób, a Oddział w Rzeszowie do 363 115 – wylicza Wojciech Dyląg, rzecznik regionalny ZUS w województwie podkarpackim.

[polecane]21253343[/polecane]

Ważne jaki PIT otrzymasz

Przy okazji, warto dodać, że poza rencistami i emerytami formularze dostaną osoby, które w ub.r. pobierały zasiłki chorobowe, macierzyńskie czy opiekuńcze.

PIT-40A otrzymują emeryci i renciści, którzy przynajmniej w grudniu pobierali świadczenie z ZUS. Taka deklaracja trafi też osób korzystających ze świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty socjalnej.

PIT-11A dostaną osoby, pobierały inne niż ww. świadczenia z ZUS (zasiłki chorobowe, macierzyńskie) oraz te, które w momencie rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS. Deklarację tę otrzymają też m.in. osoby, które złożyły w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczania z małżonkiem albo złożyły wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej czy wniosek o niesporządzanie rocznego obliczenia podatku na PIT-40A. Uwaga, od tego roku formularz PIT-11A otrzymają także ci, którzy mają nadpłatę podatku.

PIT-11 otrzymają te osoby, które w ub.r. pobrały świadczenie należne po osobie zmarłej lub alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS na podstawie wyroku sądu lub ugody.

Warto wiedzieć – w tym roku ZUS nie rozlicza świadczeniobiorców z nadpłatą podatku. Takie osoby otrzymają PIT 11A, a zwrot z tytułu nadpłaty podatku bezpośrednio z urzędu skarbowego. Zwrot tej nadpłaty nastąpi do 45 dni od złożenia za pomocą środków komunikacji elektronicznej zeznania podatkowego. Jeśli świadczeniobiorca nie otrzymywał innych dochodów i nie korzysta z odliczeń, nie musi składać zeznania podatkowego PIT-37 lub PIT-36.

Jeżeli świadczeniobiorca nie otrzymywał innych dochodów i nie korzysta z odliczeń, nie musi składać zeznania podatkowego PIT-37 lub PIT-36. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przygotowuje wszystkim podatnikom zeznania i udostępnia je w wersji elektronicznej w aplikacji e-Deklaracje na stronie podatki.gov.pl.

PIT złóż do 30 kwietnia

Regionalny rzecznik ZUS przypomina, że emeryci i renciści, którzy mogą skorzystać z odliczeń od dochodu lub od podatku, powinni to zrobić w PIT-37 lub PIT-36, które złożą w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia br.

Warto dodać, że każdy emeryt i rencista może przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jeżeli jest to ta sama OOP co w ubiegłym roku, nie trzeba składać dodatkowej dokumentacji do skarbówki. Jeżeli jest to inna organizacja, należy złożyć druk PIT-OP.

W szczególnych, uzasadnionych losowo okolicznościach ZUS może wydać duplikat PIT przed dostarczeniem go pocztą. Duplikat można otrzymać w każdej placówce ZUS.

Józef Lonczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.