Zużycie wody w Toruniu bardzo wzrosło, ale jej brak nie zagraża miastu i jego mieszkańcom

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Justyna Wojciechowska-Narloch

Zużycie wody w Toruniu bardzo wzrosło, ale jej brak nie zagraża miastu i jego mieszkańcom

Justyna Wojciechowska-Narloch

O 15 tys. litrów na dobę wzrósł w ostatnich miesiącach pobór wody w Toruniu. Mieszkańcy wykorzystują jej więcej przez dotkliwą suszę i długotrwałe, uciążliwe upały.

Mieszkańcy Torunia mogą spać spokojnie – wody w kranach nie zabraknie nawet wówczas, gdy upały potrwają do końca lata. Miasto zasilane jest przez studnie głębinowe i wody powierzchniowe.

16 tys. metrów sześciennych na dobę wydobywanych jest z 23 studni w okolicach Małej Nieszawki, a pozostała potrzebna miastu woda pochodzi ze stacji Drwęca Jedwabno, gdzie są i studnie, i ujęcie z rzeki. To spokojnie zaspokaja potrzeby miasta.

- Nieprzerwanie od czerwca obserwujemy zdecydowanie większy pobór wody w całym mieście. Zwykle jest to 34-35 tys. litrów na dobę, a obecnie to aż 50 tys. litrów – wylicza Władysław Majewski, prezes Toruńskich Wodociągów. - Powodem oczywiście jest panująca susza oraz bardzo wysokie temperatury. Zdecydowanie więcej wody wykorzystywane jest do podlewania przydomowych ogródków, jaki i do kąpieli. Przy takim upale częściej po prostu bierzemy prysznic.

Będą nowe studnie

Długotrwałe upały i zwiększony pobór wody przekładają się na przeciążenie całej sieci wodociągowej. Pełną parą pracują wszystkie pompy i inne specjalistyczne urządzenia. Awarie też się zdarzają i przy takim przeciążeniu nie można ich wykluczyć.

- Przez całą dobę czuwamy nad stanem sieci, na bieżąco usuwamy usterki. Nie ukrywam jednak, że dla wszystkich tych urządzeń to także czas próby – dodaje Władysław Majewski. - W poprzednich latach też mieliśmy upały, ale wysokie temperatury utrzymywały się najwyżej przez kilka dni, nie tak długo jak teraz.

Prezes Majewski zapewnia, że system wodociągowy w Toruniu jest stabilny. Jeszcze większą pewność co do jego wydolności miasto uzyska rozbudowując ujęcie w Małej Nieszawce. Na przestrzeni dwóch-trzech najbliższych lat mają tam powstać kolejne głębinowe studnie. Procedury są w toku.

Pozostało jeszcze 47% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Wojciechowska-Narloch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.