Arkadiusz Biernat

Zwiedzaj z nami familoki w Radlinie [WIRTUALNY SPACER]

Budynki przy ulicy Mielęckiego zachowały się do dzisiaj Fot. UM Radlin/Kolonia Emma Budynki przy ulicy Mielęckiego zachowały się do dzisiaj
Arkadiusz Biernat

Wybierz się z nami na wirtualny spacer i zobacz, jak zmieniło się niezwykłe osiedle robotnicze w Radlinie!

Familoki w Radlinie to prawdziwa architektoniczna perełka. Trochę zniszczona przez czas i wandali, ale wciąż perełka. Budynki Kolonii Emma powstały na przełomie XIX i XX wieku i oglądając archiwalne fotografie trudno nie zachwycać się przestrzennym ładem, o który zadbali projektanci.

I choć części budowli już nie ma, to wciąż można podziwiać większość zabytkowego osiedla. Zachwycają się nim mieszkańcy Radlina, ale nie tylko.

- Podobnie jak pan, chciałem wykorzystać dobrą pogodę i zrobić tutaj kilka fajnych zdjęć. Jestem pod wrażeniem tego osiedla - powiedział dziennikarzowi „DZ” Jacek Rabucin, amator fotografii z Pszczyny.

W ostatnich dniach odwiedziliśmy Radlin i znajdujące się tam familoki, aby wykorzystując aparat fotograficzny i nowoczesną technikę przygotować wirtualny spacer po osiedlu robotniczym w Radlinie. Możecie go podziwiać od dzisiaj w najnowszym wydaniu naszego interaktywnego tygodnika slaskplus.pl i porównać, jak zmieniło się osiedle.

Odwiedziliśmy głównie domy przy ul. Mielęckiego. - Powstały w okresie tzw. „nowej” kolonii robotniczej Emma. Wszystkie są wielorodzinne, zbudowane z cegły na planie wydłużonego prostokąta - tłumaczy Paweł Porwoł, autor publikacji „Zabytki powiatu wodzisławskiego”.

Zabudowa nawiązuje do idei osiedla-ogrodu, a jej domy swoją architekturą przypominają domy w stylu wiejskim. Już na początku XX wieku był tu prąd i kanalizacja. Nie brakowało szkół i placówek handlowo-usługowych. Do dziś zachowany został pierwotny układ budynków i ulic. Zobacz to wybierając się na wirtualny spacer...


Arkadiusz Biernat

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.