Materiał informacyjny

Zwiększenie retencji w ogrodzie

Zwiększenie retencji w ogrodzie
Materiał informacyjny

Zmiany klimatu i coraz częstsze susze sprawiają, że działkowcom i właścicielom przydomowych ogródków coraz trudniej jest utrzymać w ogrodzie odpowiedni poziom wilgoci.

Rok do roku coraz częściej spotykamy się z problemem suszy, wywołanej zmianami klimatycznymi oraz niskim poziomem retencji. Niedostatek wody dotyka nie tylko rolników, ale także działkowców i właścicieli przydomowych ogródków, którym jest coraz ciężej odpowiednio nawadniać ogród bez patrzenia na koszty wody. Wystarczy jednak kilka drobnych zmian, by zwiększyć retencję wody w ogrodzie.

Zwiększanie retencji ogrodów

Najważniejszym elementem wspierającym retencję w ogrodzie jest ziemia. Aby gromadziła w sobie wodę, przez jak najdłuższy czas powinna być żyzna, czyli odpowiednio nawodniona oraz natleniona, a także bogata w składniki mineralne. Właściciele ogrodów powinni regularnie nawozić rośliny dopasowanym do ich potrzeb nawozem, by zapewnić retencję i składniki odżywcze, dzięki którym rośliny odwdzięczą się odpowiednim wzrostem.

Wpływ na retencję ogrodu ma także jego flora. Właściwie dobrane i posadzone gatunki roślin mogą znacznie wpłynąć na retencję wody w ogrodzie. Rośliny takie jak jałowiec, wrzos czy lawenda są odporne na suszę i mogą przyczynić się do zatrzymania wilgoci w ziemi. Dobrym rozwiązaniem jest również sadzenie roślin wieloletnich, które mają rozwinięty system korzeniowy. Dzięki temu korzenie sięgają głębiej w ziemię i pobierają wodę z głębszych warstw gleby.

Aby ogród mógł gromadzić wodę, wpierw potrzebuje jej dostarczenia. Niestety z uwagi na susze przeplatane gwałtownymi opadami deszczu ciężko jest glebie i roślinom utrzymać wilgoć. Z tego powodu wodę trzeba dostarczać manualnie. Aby koszta nawodnienia nie podnosiły rachunku ekologicznego oraz finansowego warto zbierać deszczówkę. Odpowiednio zamontowany system do zbierania wody deszczowej pozwala na jej gromadzenie i wykorzystanie w ogrodzie. Woda deszczowa jest darmowa i nie zawiera chemikaliów, które znajdują się w wodzie z kranu.

Wilgoć w ogrodzie możemy zwiększyć również, wykorzystując mulczowanie oraz nawóz z kompostu. Mulczowanie polega na pokryciu ziemi warstwą materiału organicznego, który zatrzymuje wilgoć w ziemi i chroni ją przed nadmiernym wysychaniem. Najlepszym materiałem mulczującym jest ściółka z liści, słomy czy rozdrobniona, skoszona trawa. Przekształcone w ramach kompostu w naturalny nawóz odpady organiczne są bogate w składniki mineralne, poprawiają strukturę ziemi i zwiększają jej zdolność do zatrzymywania wody.

Dlaczego warto zwiększać retencję?

Zwiększanie retencji w ogrodzie ma wiele korzyści, zarówno dla środowiska, jak i dla właściciela ogrodu oraz jego otoczenia. Przede wszystkim powszechnie zwiększana retencja pozwala na zatrzymywanie większej ilości wody deszczowej w ogrodzie, co pomaga zmniejszyć ryzyko powodzi i ograniczyć erozję gleby.

Jednocześnie zwiększona ilość wody w glebie sprawia, że ziemia przez dłuższy czas utrzymuje wilgoć, co pomaga szczególnie w okresach suszy przetrwać i stopniowo wzrastać roślinom ogrodowym. Ponadto wilgotna gleba sprzyja rozwojowi mikroorganizmów i zwiększa ilość składników odżywczych w ziemi, co pozwala roślinom rosnąć silniej i zdrowiej. Retencja pozwala również dłużej utrzymywać żyzność gleby.

Gromadzenie wody deszczowej może mieć także walory estetyczne. Oszczędzając wodę deszczową, możemy tworzyć naturalne zbiorniki wodne czy strumienie, które są nie tylko piękne, ale również będą przyciągać do naszego ogrodu różnego rodzaju gatunki ptaków i innych zwierząt.

Tu podaj tekst alternatywny
Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.