Zwierzyn ma taką bibliotekę, że aż się chce czytać!

Czytaj dalej
Fot. Agata Wolańska
Agata Wolańska

Zwierzyn ma taką bibliotekę, że aż się chce czytać!

Agata Wolańska

Jak zachęcić młodzież do książek? Superbiblioteką! Czy już ją odwiedziliście? Ma 8 komputerów, salę widowiskową na 50 osób i inne udogodnienia.

O tym, że Zwierzyn szykuje dla mieszkańców nową bibliotekę, pisaliśmy już m.in. w lipcu. Zapowiadaliśmy wtedy, że budynek będzie gotowy już w pierwszym kwartale 2017 r. Zgodnie z tym biblioteka działa dumnie już od 26 stycznia. - Pomysł narodził się w momencie, gdy oddaliśmy do użytku nową, ładną bibliotekę w Górkach Noteckich. Też chcieliśmy mieć taką w Zwierzynie - opowiada Sylwia Markiewicz, dyrektorka.

Biblioteka jest nowoczesna, wyposażona w 8 komputerów, z których skorzystać mogą czytelnicy. Jest także sala widowiskowa, która pomieści 50 osób.

Ale okazuje się, że najważniejsze jest to, że aby do niej wejść, nie trzeba już iść po schodach (dawna biblioteka była na pierwszym piętrze, w budynku, w którym znajduje się także Gminny Ośrodek Kultury). - To był spory problem, zwłaszcza dla starszych pań, które jednak są sporą grupą naszych czytelników. Te schody były dla nich nie do pokonania - mówi Anna Sokulska, pracownica biblioteki. Dodaje, że niejednokrotnie zdarzało się, że takie osoby musiały korzystać z pomocy innych, by wypożyczyć książkę, a to sprawiało, że nie mogły spokojnie i samodzielnie wybrać czegoś do czytania. Robił to za nie kto inny. A teraz? Teraz po książkę bez problemu wejść może każdy, bo przy budynku jest nawet podjazd dla niepełnosprawnych.

O tym, jak bardzo biblioteka była potrzebna, przekonali się przede wszystkim... uczniowie.
- Nie mieliśmy co robić, gdzie się podziać. Chodziliśmy do salek, świetlic wiejskich, ale niestety nie są najnowocześniejsze. Teraz możemy usiąść razem w komfortowym budynku, coś poczytać. Da się wyskoczyć nawet na przerwie między lekcjami, bo jest blisko. A tutaj mamy więcej do wyboru niż w szkolnej bibliotece - mówi Kinga Podo, 15-letnia uczennica gimnazjum. A Wy, byliście już w nowej bibliotece.

Sylwia Markiewicz
Agata Wolańska Dyrektorka Sylwia Markiewicz biblioteką kierowała także wtedy, gdy ta była tuż obok dworca kolejowego. Nowa siedziba jednak zdecydowanie bardziej jej (i nie tylko jej) się podoba.
Agata Wolańska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.