Zwołajmy Kongres Górnoślązaków! To pomysł na Śląsk? SONDA

Czytaj dalej
Fot. Dziennik Zachodni
Agata Pustułka

Zwołajmy Kongres Górnoślązaków! To pomysł na Śląsk? SONDA

Agata Pustułka

Zwołajmy Kongres Górnoślązaków! I to najlepiej jak najszybciej - Trzeba szybko sformułować najważniejsze dla regionu pytania. Trzeba zastanowić się, jak reprezentować górnośląską wspólnotę - pisze inicjator Kongresu prof. Zbigniew Kadłubek. CZY KONGRES JEST POTRZEBNY? WYRAŹ SWOJE ZDANIE W SONDZIE

Prof. Zbigniew Kadłubek, jeden z największych śląskich autorytetów, rzuca hasło: chce zwołania Kongresu Górnoślązaków, na który zaprasza wszystkie środowiska, by wspólnie wypracować program dla Śląska, określić najważniejsze postulaty, które cywilizacyjnie pchną region do przodu.

Nie bez powodu postulat wypływa w czasie kampanii wyborczej. To dobry czas. Wtedy politycy centralnych partii chętnie i często pojawiają się w regionie i bombardują obietnicami. Kongres Górnoślązaków miałby być , zamyśle inicjatora, platformą porozumienia, współpracy.

Pomysł zorganizowania Kongresu nie jest propagandowym hasłem wyborczym, bo jeśli do niego dojdzie to na pewno po październikowych wyborach, których wynik może zmienić całkowicie układ sił na polskiej scenie politycznej.

- Mimo niezwykłości zachodzących na Górnym Śląsku zmian, Górny Śląsk wciąż jest słabosłyszany, a nawet niemy na forach decyzyjnych czy tylko opiniotwórczych - mówi prof. Zbigniew Kadubek.

I trudno się z nim nie zgodzić. Wystarczy tylko wspomnieć niedawne głosowania w Sejmie, czy też wystąpienia polityków, które jawnie pomijają tzw. śląską rację stanu.

Czy Kongres Górnoślązaków jest potrzebny?

- Górny Śląsk jest jednak miejscem ważnym, miejscem, gdzie toczy się dzisiaj najżywsza w Polsce debata o tożsamości, sensie demokracji i obywatelskich cnotach. Dlatego już najwyższy czas, aby zająć się zintegrowaniem wielu działań dobrych dla regionu – i wyraźnie pokazać Górny Śląsk na szerszej arenie. Potrzebne jest szerokie spotkanie i dialog. - pisze w swoim apelu prof. Kadłubek.

Jak wyjaśnia "Kongres Górnośląski miałby za zadanie zmianę tej sytuacji, gdzie wysiłki idą na marne, a głosy obywateli są ignorowane i lekceważone przez kolejne rządy".

- Trzeba szybko sformułować najważniejsze dla regionu pytania. Trzeba zastanowić się, jak reprezentować górnośląską wspólnotę (zarówno w sferze polityki krajowej, jak i wojewódzkiej). Trzeba zwerbalizować postulaty, które dotąd nie wybrzmiały. Trzeba radykalnie postawić problem nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym. Trzeba upomnieć się o silniejszą samorządność. Nie będzie żadnejmądrej restrukturyzacji, bez wzięcia pod uwagę współczesnych procesów tożsamościowych na Górnym Śląsku - ocenia prof. Kadłubek.

Czy Kongres Górnoślązaków jest potrzebny? Kto powinien w nim wziąć udział? Jakie wnioski i w jakiej formie powinny być spisane?

ZAGŁOSUJ W SONDZIE I NAPISZ KOMENTARZ Z UZASADNIENIEM


*Złoty pociąg odnaleziony! Już rozpala wyobraźnię ZŁOTY POCIĄG MEMY
*Gala BCC Katowice, czyli rewia luksusu i przepychu ZOBACZ ZDJĘCIA
*Tak policja z Katowic zatrzymuje handlarza dopalaczami ZDJĘCIA + WIDEO z zatrzymania
*Tak się bawią Katowice! Koncert na 150-lecie Katowic URODZINY KATOWIC ZDJĘCIA

Agata Pustułka

Komentarze

24
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Sandman

Ależ skąd, ja mam jeszcze lepszy pomysł, "zarejestrujmy mniejszość etniczną". Eeeee to do niczego. A może "nauka języka śląskiego w szkołach".
Itp itd Ślonzojcze. Żodyn niy biere wos na poważnie. Boście som zgraja politycznych ADHD owców. A wasz najnowszy pomysł to Volkslista wyborczo, buahahahahaha. Zakład, że żodyn niy wlezie do Syjmu cieniarze, hehehehe

podpisuje sie ?

to już Pani nie jest Aga ? medycyna już Panią nie interesuje ? Cenię dobre "dziennikarstwo " ,na jakie konto przesłać "abonament" ?

na twoje pytanie zadane profesorowi Kadłubek.

" A co powiycie ludziom profesorze jak wasz głos już bydzie słyszalny?"
bym odpowiedział słowami Piłsudzkiego :
Tak samo ja niegdyś zadał Hr. Skrzyński w II RP śp.

..Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - na to..
Najprostszy z możliwych. Bić k**** i złodziei, mości hrabio.

Czy słowa Piłsudzkiego utraciły na wartości ?

Choć pierwsi Ślązacy od tamtych czasów nie znali słowa: """k**** i złodziei""", to im przyszło się zmierzyć z rzeczywistością naturalną II i III RP w trzech odsłonach z małym "Co Nieco" PRL?
Pierwsza odsłona - 1919-1921 i później
Druga odsłona - po 1944 i później.
Trzecia odsłona - po 1989 i później aż do teraz.

Sandman::: \\ to nie tworzenie nowej partyjnej wulgarnej hucpy
z łazienek kloszardów pożalsiebosze.. bez narodowości ???
Sandman::: \\ prof. Kadłubek to nie Piłsudzki z wulgaryzmem Polskim
mu nie po drodze ....

.

W sumie racja. Dolnośląskie i opolskie mają więcej ziem śląskich niż woj śląskie

Politolog 59

To bardzo dobry pomysł, wszystko co służy ugruntowywaniu naszej górnośląskiej tożsamości zasługuje
na poparcie.

Krasnoludki

Krasnoludki rosną w lesie. Mają specyficzny zapach i
białe brody. Występują pojedynczo. Gdyby się dało zebrać
ich garść, ususzyć i powiesić nad drzwiami - może mielibyśmy spokój.

Autor: Zbigniew Herbert

Spod Opola.

Stolicą Śląska jest Wrocław. Stolica Górnego Śląska to Opole. A Wasz region to pogranicze śląsko-małopolskie. Albo konglomerat kongresowo-prusko-galicyjski. Jeśli ktoś chce poczuć emanację regionalności śląskiej- zapraszam na Śląsk Opolski!

Histor

Alojzy wygłupiasz się chopie. A Kadubek to źadna osobowość na górnym sląsku! Jak kampania to różne szczury wyłażą ......i szczują, a to mieszają! Alojzy......do dom! Dbaj o zdrowie a nie baw się w gupoty! Kadubek.....też coś!

Konrad

Tego typu kongres jest jak najbardziej na miejscu biorac pod uwage ilosc kwestii, ktore sa na Slasku postrzegane inaczej niz w Polsce, oraz spraw specyficznych i wylacznych dla tego regionu. Szczerze mowiac, tego typu kongres przydalby sie rowniez w innych regionach, np. we wschodniej Polsce, ale najbardziej przydatny bylby wlasnie na Slasku.

rodowity Ślązak

Boję się niemieckiego multi-kulti

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.