Sławomir Bobbe

Zwykła foliówka za złotówkę. Co się zmieni?

Ograniczenie sprzedaży liczby plastikowych reklamówek będzie miało wpływ na stan środowiska. Fot. Tomasz Czachorowski Ograniczenie sprzedaży liczby plastikowych reklamówek będzie miało wpływ na stan środowiska.
Sławomir Bobbe

Od nowego roku koniec z darmowymi torbami foliowymi na zakupy. Trzeba będzie za nie płacić - nawet złotówkę. Opłata recyklingowa ma zachęcić Polaków do noszenia toreb wielokrotnego użytku.

Od 1 stycznia 2018 roku lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego nie będą oferowane za darmo w punktach sprzedaży. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do rozwiązań unijnych, które zakładają zmniejszenie zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy.

Opłata będzie doliczona do dotychczasowej opłaty za jednorazówki, a tam gdzie były one dotąd darmowe - będzie stanowić opłatę podstawową.

- I bardzo dobrze. Robię zakupy w Auchan i tam kasjerzy nawet nie pytają, czy chcę torbę, tylko od razu sami pakują do nich produkty jadące po taśmie. Niekiedy wrzucają do jednej parę zakupów i wyciągają następną - mówi pani Barbara z Fordonu. - Po przyjściu do domu zostaje pełno worków, z którymi nie wiadomo co robić. Dawniej każdy miał swoje torby i z nimi szedł na rynek, wszystko było w szklanych opakowaniach, które można było bez łaski oddać w punktach skupu. Potem nazwano to przeżytkiem PRL, dziś okazuje się, że byliśmy wtedy bardziej „eko”.

 • Przeczytaj:
 • Jakie torby zostaną objęte opłatą?
 • Jakie torby będzie nadal można dawać klientowi bez doliczania opłąty?
 • Jak kwestia foliowych torebek została rozwiązana w innych krajach?
Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Sławomir Bobbe

"Demokracja to rządy brutali temperowane przez dziennikarzy" - mówił Ralph Waldo Emerson, dlatego najbardziej interesują mnie tematy polityczne i samorządowe. Jestem Bydgoszczaninem i pasjonują mnie wszystkie wydarzenia związane z moim miastem. Przygotowuję materiały z zakresu biznesu, ekonomii, przedsiębiorczości, rynku pracy, gospodarki komunalnej, ekologii i ochrony środowiska. Współpracuję także z wydawcami serwisów centralnych - regiodom.pl i regiopraca.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.