Żyjemy w smogu. To tak, jakbyśmy palili 5 papierosów dziennie

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Agata Pustułka

Żyjemy w smogu. To tak, jakbyśmy palili 5 papierosów dziennie

Agata Pustułka

Ile wdychamy trujących substancji, których cząstki przenikają do krwioobiegu? Można to przeliczyć, choć tak naprawdę każda dawka wnika do krwioobiegu i skutecznie niszczy nasz układ krążenia, układ nerwowy, sprzyja powstaniu nowotworów.

Dorosły człowiek wykonuje ok. 15 wdechów na minutę, pochłaniając 0,5 litra powietrza. W ciągu doby, licząc oczywiście średnio, wdychamy go 10,5 tys. metrów sześciennych. Biegając, wykonując inny wysiłek fizyczny: spacer, nordic walking, czy „ciągnąc” psa na spacer podejmujemy jeszcze większy wysiłek. Im większy wysiłek, tym więcej oddechów i tym więcej, jeśli to dzień smogowy, trucizn w naszym organizmie.

Prof. Andrzej Lekston, kardiolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca, od lat naukowo zajmujący się m.in. wpływem smogu na układ krążeniowo-naczyniowy, ma w zanadrzu dane, które nie pozostawiają wątpliwości, jak duże jest narażenie naszego zdrowia, gdy wskaźniki zanieczyszczenia powietrza rosną.

Oto kilka niepodważalnych faktów. W Polsce mamy 3,8 mln gospodarstw domowych. W 80 proc. z nich znajdują się kotły zasypowe, ale aż 40 proc. z nich ma ponad 10 lat i nie spełnia norm ekologicznych. Wpada do nich to, co znajdziemy pod ręką i najtańszy „węgiel”, który kupimy na rynku. Emisja zanieczyszczeń z tych przedpotopowych kotłów jest 30-krotnie większa niż z tych nowoczesnych.

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Agata Pustułka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.