Żywiec: Młynówka zakładu Solali zalała mieszkańcom piwnice

Czytaj dalej
Fot. www.zywiec.pl
Jacek Drost

Żywiec: Młynówka zakładu Solali zalała mieszkańcom piwnice

Jacek Drost

Z powodu zatoru na młynówce w rejonie osiedla Kochanowskiego z koryta wylała się woda, która dostała się do piwnic dwóch bloków. Na razie sytuacja została opanowana, ale zagrożenie kolejnymi zalaniami nadal istnieje.

Osiedle Kochanowskiego w dzielnicy Zabłocie zostało wybudowane w 1961 r. przez Fabrykę Papieru „Solali”. Bloki zakładowe znajdują się tuż obok „Solali”. Płynąca w pobliżu młynówka, czyli niewielka rzeczka, wzbogacona dodatkowo jazem oraz specjalną turbiną elektryczną, doprowadzała wodę do maszyn papierniczych.

Jakiś czas temu produkcja w „Solali” została wstrzymana, zakład postawiono w stan likwidacji, a pracownicy zostali zwolnieni.

- Jak zakład działał, to z młynówką nie było problemów. Ale kiedy padł, to młynówką nikt się nie zajmuje. Wprawdzie jest ona własnością „Solali”, ale zakład wydzierżawił część z turbiną osobie prywatnej - tłumaczy burmistrz Żywca Antoni Szlagor. Według niego urządzenia hydrotechniczne są w opłakanym stanie. Przed kilkoma dniami młynówką została puszczona zbyt duża woda, zrobił się zator i woda wylała zalewając piwnice w blokach pobliskiego osiedla.

Burmistrz Szlagor zwraca uwagę, że i tak dobrze, iż jakiś czas temu podjął decyzję o budowie w osiedlu kanalizacji deszczowej, która odprowadziła część wody z młynówki, bo w obecnej sytuacji mogłoby być jeszcze gorzej.

Żywiec: Młynówka zakładu Solali zalała mieszkańcom piwnice
www.zywiec.pl

- Spotkałem się z dzierżawcą turbiny. Ustaliliśmy, że na razie nie może być zbyt duży poziom wody, który podnosi się, bo młynówka nie jest regularnie czyszczona. Zawiadomiłem syndyka „Solali”, bo to jego własność, oraz nadzór budowlany. Ale sprawę będę drążył do końca - zapowiada burmistrz Szlagor. Dodaje, że jeśli „Solali” nadal będzie chciało wydzierżawiać turbinę, to w spisanej umowie z syndykiem musi być punkt, że dzierżawca będzie regularnie czyścił młynówkę.

- Dzierżawca turbiny proponował nam przejęcie młynówki, ale ona nam nie jest do niczego potrzebna, bo przecież nie produkujemy prądu - podkreśla burmistrz Szlagor. Dodaje, że w przyszłości młynów-ka powinna zostać nie tylko ud-rożniona, ale także uszczelniona, co pochłonie co najmniej 5 mln zł.

Wczoraj chcieliśmy się skontaktować z syndykiem żywieckich zakładów „Solali”, by porozmawiać na temat przyszłości młynówki, ale pomimo wielokrotnych prób nie było to możliwe.

Żywiec: Młynówka zakładu Solali zalała mieszkańcom piwnice
www.zywiec.pl
Jacek Drost

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.