Jacek Drost

Żywiec: Pałac Kępińskich zostaje w rękach powiatu żywieckiego? Nie trzeba zwracać pałacu spadkobiercom. Decyzja wojewody w sprawie zabytku

Pałac Kępińskich, zbudowany w latach 1827-1828, to jeden z najpiękniejszych zabytków na Żywiecczyźnie Fot. fot. www.zywiec.powiat.pl Pałac Kępińskich, zbudowany w latach 1827-1828, to jeden z najpiękniejszych zabytków na Żywiecczyźnie
Jacek Drost

Wszystko wskazuje na to, że Starostwo Powiatowe w Żywcu nie będzie musiało zwracać Pałacu Kępińskich spadkobiercom. To efekt ostatniej decyzji wojewody.

– Z przyjemnością stwierdzam, że mamy decyzję wojewody, iż ta nieruchomość jak najbardziej podchodziła pod dekret Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego – stwierdził Andrzej Kalata, starosta powiatu żywieckiego.

Pałac Kępińskich to jeden z najpiękniejszych zabytków na Żywiecczyźnie. Został zbudowany w latach 1827-1828 przez Ignacego Zielińskiego. W połowie XIX w. właścicielem pałacu i kilkudziesięciu hektarów został Jan Kępiński. To właśnie w majątku Kępińskich przez kilka tygodni przebywał pod koniec swojego życia ciężko chory marszałek Józef Piłsudski. Po II wojnie światowej władza ludowa odebrała majątek właścicielom i utworzyła w nim szkołę rolniczą.

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jacek Drost

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.