Jacek Drost

Żywiec: Po tym, jak w kwietniu rzeka została skażona, ryby muszą wrócić do Soły

Tuż po zakończeniu akcji gaśniczej wędkarze wyciągnęli z Soły sporo śniętych ryb Fot. Facebook/PZW Bielsko Tuż po zakończeniu akcji gaśniczej wędkarze wyciągnęli z Soły sporo śniętych ryb
Jacek Drost

Beskidzcy wędkarze oraz władze Żywca doszli do porozumienia i wspólnie będą odnawiać rybostan w Sole po tym, jak rzeka została skażona podczas akcji gaśniczej w magazynie z rozcieńczalnikami przy ul. Stolarskiej.

Oszacowaliśmy straty, jakie powstały w wyniku skażenia Soły. Z naszych wyliczeń wynika, że wynoszą one około 57 tysięcy złotych - mówi Wojciech Duraj, prezes bielskiego Zarządu Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego.

Przypomnijmy, że mnóstwo śniętych ryb pojawiło się w Sole pod koniec kwietnia w wyniku akcji gaśniczej prowadzonej w magazynie materiałów łatwopalnych przy ul. Stolarskiej w Żywcu. Środki chemiczne dostały się do studzienek kanalizacyjnych, pobliskich cieków wodnych, następnie do Soły, która wpływa do Jeziora Żywieckiego. Na niektórych odcinkach rzeki skażenie było tak duże, że poparzone ryby wyskakiwały na brzeg. - Straty są ogromne. Serce boli - nie ukrywał wówczas prezes Duraj.

St. bryg. Józef Pietraszko, zastępca komendanta powiatowego straży pożarnej w Żywcu wyjaśniał wtedy, że jak tylko tuż po północy pojawiła się informacja, że środki chemiczne spływają do pobliskich potoków, które schodzą z Zabłocia i wpadają do Soły to strażacy na ujściach postawili zapory.

Tuż po zakończeniu akcji gaśniczej wędkarze zaczęli zbierać śnięte ryby. Utrzymywali, że jest ich tysiące. Burmistrz Żywca Antoni Szlagor stał na stanowisku, że padło nieco ponad 150 ryb.

W dalszej części:

 • Co się stało z martwymi rybami
 • Jaki odcinek rzeki został skażony
 • Skąd będą pieniądze na zarybienie Soły
Pozostało jeszcze 41% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Jacek Drost

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.