JAK

Żywiec Zdrój i recykling butelek PET. Przetwarzają je już w 60 proc., w 2020 roku chcą odzyskać tyle plastiku, ile wprowadzą na rynek

Żywiec Zdrój i recykling butelek PET. Przetwarzają je już w 60 proc., w 2020 roku chcą odzyskać tyle plastiku, ile wprowadzą na rynek Fot. Żywiec Zdrój/Facebook
JAK

Rok temu Żywiec Zdrój zobowiązał się do aktywnego działania na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego, w tym bardziej efektywnego systemu zbiorki butelek PET i ich recyklingu w Polsce. Podczas Szczytu Klimatycznego ONZ w Katowicach firma ogłosiła, że w 2020 roku taka sama ilość plastiku, jaką wprowadza na rynek zostanie zebrana i poddana recyklingowi. Dzięki konsekwentnej współpracy z partnerami spółka już teraz realizuje ten cel na poziomie aż 60 procent.

Gospodarka obiegu zamkniętego, w myśl której ten sam zasób może zostać przetworzony i ponownie wykorzystany do produkcji opakowań czy różnorodnych przedmiotów, to idea, którą Żywiec Zdrój aktywnie wspiera. Ponowne wykorzystanie surowca, jakim jest plastik, pozwala bowiem ograniczyć jego pierwotną produkcję, a także zmniejszyć zużycie surowców naturalnych czy emisję gazów cieplarnianych. Wyrazem zaangażowania spółki w rozwój idei GOZ w Polsce jest jej zobowiązanie środowiskowe, wygłoszone podczas zeszłorocznego Szczytu Klimatycznego ONZ w Katowicach. Zgodnie z nim, do 2020 r. taka sama ilość plastiku, jaką spółka wprowadzi na rynek, zostanie zebrana i poddana recyklingowi.

Intensywne działania na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego

Choć zobowiązanie dotyczy roku 2020, już teraz – w rok po jego ogłoszeniu - Żywiec Zdrój może się pochwalić realizacją celu na poziomie aż 60 proc. Osiągnięcie takiego wyniku w tak krótkim czasie było możliwe dzięki szerokiej współpracy z partnerami zaangażowanymi w tworzenie gospodarki o obiegu zamkniętym, w tym m.in. z Organizacją Odzysku Opakowań Rekopol.

- Zobowiązanie, jakiego się podjęliśmy, jest odważnym, ale też naturalnym dla nas krokiem. Troska o środowisko stanowi bowiem kluczowy element przyświecającej naszym działaniom wizji One Planet. One Health., zgodnie z którą dbamy zarówno o promocję prawidłowych nawyków w zakresie odżywiania i nawadniania, jak i o kondycję naszej planety. Czujemy się odpowiedzialni za całość naszego produktu, dlatego podjęliśmy się tego zadania – mówi Edyta Krysiuk-Kowalczyk, dyrektor ds. jakości i zrównoważonego rozwoju w Żywiec Zdrój.

Wyzwanie na drodze do GOZ, czyli co Polacy wiedzą o segregacji i recyklingu

Prawidłowa segregacja opakowań oraz recykling to klucz do gospodarki o obiegu zamkniętym i tym samym szansa na ponowne wykorzystanie plastiku jako surowca. Niestety, wiedza na ten temat wciąż jest niewystarczająca. Wyniki badania pt. „Polacy o segregacji śmieci” - przeprowadzonego na zlecenie Żywiec Zdrój - okazują, że aż 45 proc. Polaków nie zna pojęcia gospodarki obiegu zamkniętego, będącego punktem wyjścia do zrozumienia zasadności i potrzeby segregacji odpadów. Badanie pokazuje również, że ponad 40 proc. konsumentów nie wie, że plastik powinien trafiać zawsze do żółtego kosza.

- Wrzucanie odpadów do odpowiednich pojemników realnie przyczynia się do ochrony środowiska, bowiem tworzywa sztuczne, zamiast w nim zalegać, mają szansę trafić do recyklingu i zyskać kolejne życie. Np. z surowca zebranego w tym roku w ramach naszego zobowiązania mogą powstać różnego rodzaju przedmioty, m.in. wypełnienia do 1 mln śpiworów czy aż 1,7 mln mkw. wykładziny dywanowej. Aby przekonać o tym konsumentów, podejmujemy szereg działań, które w efekcie pozwolą wszystkim nam odpowiedzialnie podejść do kwestii recyklingu i zdobyć wiedzę potrzebną do zbudowania codziennych nawyków, takich jak właściwa segregacja odpadów – dodaje Edyta Krysiuk-Kowalczyk.

Lokalne działania na rzecz bardziej efektywnego systemu zbiórki PET

O tym, jak prawidłowo postępować w tworzywami sztucznymi Żywiec Zdrój przekonywał w tym roku m.in. podczas kampanii „Wrzucaj, jak chcesz, ale zawsze do żółtego kosza”, realizowanej w ramach programu „Po stronie natury”. Spółka zaangażowała się również w liczne lokalne inicjatywy.

Przykładem działań skierowanych do społeczności lokalnej był trwający od sierpnia do listopada program „To dla mnie naturalne”, w ramach którego mieszkańcy gminy Radziechowy-Wieprz uczestniczyli w szeregu innowacyjnych warsztatów oraz imprez poświęconych prawidłowej segregacji i jej znaczeniu. Działaniom towarzyszył konkurs, w którym mieszkańcy rywalizowali o to, które sołectwo zbierze więcej prawidłowo posegregowanych odpadów z tworzyw sztucznych. W ciągu 4 miesięcy rywalizacji mieszkańcy gminy zebrali ich łącznie ponad 117 ton, w tym ok. 65 proc. poprawnie posegregowanych. Zwycięzcą konkursu zostało sołectwo Bystra - jego mieszkańcy zebrali ponad 12 ton tworzyw sztucznych, z czego aż 77 proc. było posegregowanych prawidłowo.

JAK

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.