Żywiec Zdrój za 90 mln zł rozbudowuje zakład rozlewniczy w gminie Radziechowy - Wieprz

Żywiec Zdrój za 90 mln zł rozbudowuje zakład rozlewniczy w gminie Radziechowy - Wieprz Fot. FOT. Materiał Prasowe

Żywiec Zdrój rozbudowuje zakład rozlewniczy w gminie Radziechowy-Wieprz. Oprócz zwiększenia potencjału zakładu i wzrostu zatrudnienia, inwestycja przyniesie najnowocześniejsze rozwiązania ekologiczne. Powstaje ona na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a jej zakończenie planowane jest w pierwszej połowie 2020 roku.

Po zakończeniu rozbudowy zakład rozlewniczy Żywiec Zdrój w gminie Radziechowy-Wieprz będzie wyróżniał się nowoczesnymi rozwiązaniami w zakresie ergonomii pracy oraz ochrony środowiska. Realizacja inwestycji, której całkowita wartość wyniesie ponad 90 milionów zł, przełoży się także na wzrost zatrudnienia i zwiększenie mocy produkcyjnej zakładu, dzięki czemu będzie on w stanie odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie rynku wód butelkowanych.

Pijemy coraz więcej wody

Rynek wody butelkowanej w Polsce rośnie nieprzerwanie od kilku lat i wciąż wykazuje potencjał do dalszego rozwoju. Potwierdzają to dane rynkowe - w latach 2017-2018 sprzedaż wody butelkowanej wzrosła bardziej (16,6 proc.) niż cały segment napojów bezalkoholowych (10,4 proc.). To efekt przede wszystkim rosnącej świadomości społecznej w zakresie wpływu żywienia na zdrowie, w tym również roli właściwego nawodnienia. Dlatego konsumenci coraz chętniej sięgają po wodę czy napoje niskokaloryczne, które stanowią alternatywę dla tych wysokosłodzonych.

Rozbudowa zakładu pozwoli firmie - od lat zaangażowanej w promocję prawidłowych nawyków żywieniowych - odpowiedzieć na popularny wśród konsumentów trend prozdrowotny oraz związany z tym wzrost zapotrzebowania rynku.

Najnowsze technologie z myślą o środowisku

W ramach inwestycji w zakładzie rozlewniczym Żywiec Zdrój powstanie nowa linia produkcyjna. Zastosowane rozwiązania oraz wprowadzone urządzenia będą spełniać najnowsze standardy z zakresu ochrony środowiska i technologii produkcji.

- Troska o środowisko stanowi kluczowy element naszej strategii, co przekłada się na wiele obszarów działania firmy. Dlatego w rozbudowanym zakładzie wdrożymy najnowocześniejsze rozwiązania, które pozwolą nam m.in. zmniejszyć emisję CO2 czy ograniczyć zużycie zasobów naturalnych. Wśród zaplanowanych innowacji znajdą się m.in. najnowocześniejsze technologie wytwarzania sprężonego powietrza, najnowsze typy napędów linii produkcyjnej, system inteligentnego sterowania oświetleniem LED, a także rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo oraz ergonomię pracy – mówi Przemysław Turski, dyrektor Zakładu Rozlewniczego Żywiec Zdrój w gminie Radziechowy-Wieprz.

Najnowocześniejszy zakład w grupie spółek

Rozbudowywany zakład jest jednym z najnowocześniejszych w całej grupie spółek Danone. W obiekcie wybudowanym w 2016 r. za 100 mln zł na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej już teraz stosowane są liczne rozwiązania przyjazne środowisku, np. nowoczesne gazowe kotły grzewcze czy specjalne urządzenia odzyskujące ciepło wytwarzane przez pracujące instalacje.

- Naszą ambicją jest uczynienie zakładu w Radziechowach neutralnym dla środowiska. Aby tego dokonać, inwestujemy w najnowsze technologie i testujemy różne rozwiązania, np. panele fotowoltaiczne czy wiatraki, które już działają na terenie naszego obiektu. Pozyskana dzięki nim zielona energia posłuży nam m.in. do ładowania dwóch pojazdów elektrycznych, którymi na początku roku zastąpiliśmy auta wyposażone w silnik diesla – dodaje Przemysław Turski.

Proekologiczne rozwiązania zastosowane w zakładzie to jeden z kroków, jakie Żywiec Zdrój podejmuje na rzecz ochrony środowiska. Firma wiele uwagi poświęca również działaniom wpisującym się w ideę gospodarki obiegu zamkniętego. W ramach ogłoszonego w zeszłym roku zobowiązania środowiskowego spółka m.in. współpracuje z partnerami na rzecz poprawy systemu zbiórki i recyklingu opakowań, a także deklaruje, że do 2020 roku taka sama ilość plastiku, jaką wprowadzi na rynek, zostanie zebrana i poddana recyklingowi.

Wspieramy to, co ważne dla Żywiecczyzny

Żywiec Zdrój dąży do tego, aby wraz z rozwojem firmy, rozwijało się też jej otoczenie. W dwóch zakładach rozlewniczych, które działają na Żywiecczyźnie, a także w biurze spółki w Cięcinie, zatrudnionych jest łącznie ponad 360 pracowników. Rozbudowa zakładu w gminie Radziechowy - Wieprz przyniesie nowe miejsca pracy.

Inwestycje firmy to również liczne programy edukacyjne, którymi objęte są przede wszystkim okolice, z których wywodzi się Żywiec Zdrój. Przykładem jest program „Kwietne łąki”, którego celem jest ochrona siedlisk przyrodniczych i zasobów wodnych na wybranych terenach powiatu żywieckiego czy ogólnopolski program „Po stronie natury”, w ramach którego firma już od 11 lat edukuje i zachęca Polaków do dbania o środowisko naturalne. Od lat spółka współpracuje także z samorządami, angażując się w lokalne inwestycje poprawiające bezpieczeństwo (budowę chodników czy przystanków), jak również wspierając region w sytuacjach kryzysowych (wsparcie finansowe remontu mostu w Jeleśni, które pozwoliło na szybkie zakończenie prac i oddanie obiektu do ponownego użytku po zniszczeniach na skutek powodzi).

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.