Żywiecka fabryka papieru Solali przed szansą na reaktywację

Czytaj dalej
Fot. arc
Jacek Drost

Żywiecka fabryka papieru Solali przed szansą na reaktywację

Jacek Drost

Dwóch kontrahentów jest zainteresowanych zakupem znajdujących się w likwidacji Żywieckich Zakładów Papierniczych „Solali”. Jeśli doszłoby do sprzedaży, jest szansa, że firma z wieloletnią historią wznowi działalność.

Faktycznie dwie firmy są zainteresowane zakupem „Solali” - powiedział „Dziennikowi Zachodniemu” burmistrz Żywca Antoni Szlagor. Natomiast na swoim profilu na Facebooku napisał: „(...) Gorąco kibicuję temu zamierzeniu, ponieważ oprócz sentymentalnego przywiązania mieszkańców dzielnicy Zabłocie do tego zakładu ważne jest dla naszego miasta, aby zaczął on znowu produkować, zatrudniać ludzi i zajmować się całym mieniem zakładowym (...)”.

Firma z wielkimi tradycjami

Korzenie „Solali” sięgają 1833 roku, kiedy to w mieście powstały Żywieckie Zakłady Papiernicze. Pod koniec XIX wieku, po zainstalowaniu maszyn papierniczych, zakład był zaliczany do najlepiej i najnowocześniej wyposażonych fabryk papierniczych w kraju i Europie. Produkowano tu m.in. bibułkę papierosową, papiery pakowe wysokich gatunków, tekturę. W okresie międzywojennym produkcję poszerzono o nowe asortymenty: papiery parafinowane, bibułki dekoracyjne, serwetki i kalki pisarskie. Po II wojnie światowej ży-wiecka fabryka zostałą upaństwowiona. A w latach 1960 - 1980 przeprowadzono rozbudowę i modernizację poprzez zainstalowanie nowych maszyn papierniczych i urządzeń renomowanych firm „Bruder-haus”, „Karhula”, czy „Hobe-ma”. Na początku lat 90. ub., wieku „Solali” przekształciło się w spółkę akcyjną.

Transformacja dała kłopoty

Pozostało jeszcze 49% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jacek Drost

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.