Archikosmos w Katowicach: Przewodnik po najbardziej kosmicznym mieście w Polsce

Czytaj dalej
Marcin Zasada

Archikosmos w Katowicach: Przewodnik po najbardziej kosmicznym mieście w Polsce

Marcin Zasada

Dziś premiera naszego filmu „Archikosmos” odkrywającego zapomniane związki katowickiej architektury z podbojem kosmosu z lat 50-70 ubiegłego wieku. Z tej okazji zapraszamy państwa na spacer - szlakiem budynków, które powstały z inspiracji marzeniami o podboju obcych planet i galaktyk, o latających spodkach oraz odległych cywilizacjach.

Film? To nieodkryta wciąż historia kosmicznego rodowodu Katowic. Choć z orbitalnej perspektywy powojenne Katowice wyglądały jak gęsta chmura dymu, to tu w latach 50., 60. i 70. snuto i spełniano architektoniczne wizje marsjańskiej przystani na Ziemi. cały świat oddawał się najróżniejszym rozważaniom na temat nadchodzącej kolonizacji kosmosu.

Epoka zwana space age – era kosmiczna, pozostawiła w Katowicach fascynujące, ale i zupełnie zapomniane dziś cywilizacyjne dziedzictwo. Co najbardziej interesujące, dzięki wyobraźni architektów, górniczy, przemysłowy, robotniczy Śląsk w erze zamknięcia po złej stronie żelaznej kurtyny był w stanie nadążać za najważniejszymi impulsami cywilizacyjnymi na świecie.

Również o tym jest ten film. Zrealizowaliśmy go wspólnie z Marcinem Nowakiem, przez wiele lat również związanym z redakcją DZ. Jeśli nasz dokument jest podróżą w architektoniczny kosmos, dziś zapraszamy Państwa do podążenia tym samym śladem na własną rękę. Przygotowaliśmy krótką wycieczkę szlakiem nieziemskich budowli Katowic i sąsiadującego z nimi Parku Śląskiego.

Archikosmos - przewodnik po kosmicznym mieście

Marcin Zasada

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.